24 października Światowy Dzień Polio. Komisarze unijni wydali wspólne oświadczenie

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe24 października 2022 07:30

Dziś, 24 października, obchodzony jest Światowy Dzień Polio. - Pozostaje międzynarodowym zagrożeniem dla zdrowia. Możemy się z nim uporać i dysponujemy narzędziem zapobiegawczym – oświadczyli wspólnie unijna komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides, komisarz ds. partnerstw międzynarodowych Jutta Urpilainen oraz dyrektor Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) dr Andrea Ammon.

24 października Światowy Dzień Polio. Komisarze unijni wydali wspólne oświadczenie
24 października Światowy Dzień Polio. Fot. Shutterstock
  • - Polio pozostaje międzynarodowym zagrożeniem dla zdrowia - oświadczyli wspólnie unijni dygnitarze, z komisarz Stella Kyriakides, odpowiedzialną w Komisji Europejskiej zdrowia i bezpieczeństwa żywności
  • - Na całym świecie musimy kontynuować naszą pracę na rzecz zlikwidowania polio raz na zawsze - informują we wspólnym stanowisku
  • 24 października obchodzony jest Światowy Dzień Polio

Wspólne oświadczenie unijnych komisarzy

Na temat możliwości walki z polio wypowiedzieli się unijni dygnitarze we wspólnym oświadczeniu. Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Polio.

- Jest to zagrożenie, z którym możemy się uporać i dysponujemy narzędziem zapobiegawczym. Unia Europejska pozostaje wolna od polio od 20 lat dzięki szerokim szczepionkom, które przeciwko niej przeprowadziliśmy. Jednak niedawny przypadek porażenia polio w Europie i Stanach Zjednoczonych wyraźnie przypomina, że musimy zachować czujność - brzmi oświadczenie unijnej komisarz zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stelli Kyriakides, komisarz ds. partnerstw międzynarodowych Jutty Urpilainen oraz dyrektora Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) dr Andrea Ammona.

"Dopóki nie zaszczepione lub niedostatecznie zaszczepione grupy ludności w krajach europejskich pozostaną, istnieje ryzyko ponownego pojawienia się wirusa w Europie. Pandemia COVID-19 odbiła się na naszych procedurach profilaktyki zdrowotnej. W połączeniu z dezinformacją i dezinformacją na temat znaczenia szczepień, wiele dzieci niestety nie skorzystało ze szczepień ratujących życie." - czytamy w stanowisku.

Poliomyelitis to choroba wirusowa, która atakuje ośrodkowy układ nerwowy. Historycznie była główną przyczyną śmierci, ostrego paraliżu i niepełnosprawności przez całe życie. 

Polio może powodować paraliż i mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Skutki infekcji wirusem polio mogą wahać się od infekcji bez żadnych objawów po paraliż i śmierć.  

  • Około 70 proc. osób zarażonych polio nie odczuwa żadnych objawów. 
  • Około 25 proc. doświadcza jedynie łagodnych objawów (np. gorączka, ból głowy, wymioty i biegunka).  
  • Paraliż występuje w mniej niż 1 proc. wszystkich infekcji i może prowadzić do trwałego kalectwa i śmierci. 

Polio rozpoczyna się objawami zapalenia opon mózgowych, po których następuje silny ból mięśni oraz utrata czucia i ruchu w różnych obszarach ciała. Po jednym lub dwóch dniach pojawiły się osłabienie i paraliż. Dowolna kombinacja kończyn może zostać sparaliżowana, chociaż najczęściej dotyczy to kończyn dolnych.  

W 1988 roku Światowe Zgromadzenie Zdrowia uchwaliło rezolucję o wyeliminowaniu polio. Programy szczepień na dużą skalę doprowadziły do ​​wyeliminowania dzikiego polio z większości obszarów świata i trwają wysiłki, aby powstrzymać transmisję polio, która nadal występuje w kilku pozostałych krajach.  Szczepienia mają kluczowe znaczenie w walce z polio, a celem jest osiągnięcie świata wolnego od polio.

Aby ograniczyć ryzyko reintrodukcji i trwałego przenoszenia tej wysoce zakaźnej choroby, konieczne jest utrzymanie wysokiego poziomu szczepień na poziomie UE w populacji ogólnej oraz zwiększenie absorpcji szczepionek w populacjach niedostatecznie uodpornionych.

- Dlatego też, aby wyprzedzić wszelkie potencjalne ponowne pojawienie się polio, zachęcamy państwa członkowskie do przeglądu danych dotyczących zasięgu szczepień i zajęcia się wszelkimi lukami w odporności w ich populacji. Wzywamy również państwa członkowskie do zapewnienia systemów nadzoru w celu identyfikacji rozprzestrzeniania się wirusa - zalecaja unijni komisarze. - Na całym świecie musimy kontynuować naszą pracę na rzecz zlikwidowania polio raz na zawsze, poprzez likwidację luk tam, gdzie nadal występuje endemicznie, takich jak Afganistan i Pakistan. Komisja wspiera globalne wysiłki w zakresie zwalczania, wzmacniając systemy szczepień i wspierając szczepienia.

Dodajmy, że w ostatnich latach UE zmobilizowała 110 mln euro na walkę z polio w najbardziej dotkniętych chorobą krajach, w tym w Afganistanie, oraz we współpracy z partnerami międzynarodowymi, takimi jak UNICEF, WHO i Gavi.

- Dopóki polio nie zostanie wyeliminowane na całym świecie, nikt nie jest bezpieczny. W Światowym Dniu Polio wzywamy wszystkich , którzy nie są zaszczepieni lub których dzieci opuściły zaplanowane szczepienia, do jak najszybszego uzyskania szczepień. Szczepienia ratują życie - wskazują sygnatariusze oświadczenia.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum