22 listopada spotkanie członków Zespołu Trójstronnego. W porządku obrad ustawa o jakości i Fundusz Medyczny

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia22 listopada 2021 06:02

W poniedziałek, 22 listopada, odbędzie się posiedzenie członków Zespołu Trójstronnego ds. ochrony zdrowia. Tematem będzie Fundusz Medyczny oraz projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta.

Minister zdrowia Adam Niedzielski i wiceminister zdrowia ds. dialogu społecznego Piotr Bromber przed Centrum "Dialog", gdzie odbywają się posiedzenia Zespołu Trójstronnego Fot. PAP/Paweł Supernak
 • W poniedziałek, 22 listopada odbędzie się posiedzenie członków Zespołu Trójstronnego ds. ochrony zdrowia
 • Wezmą w nim udział osoby zainteresowane spośród członków Trójstronnego Zespołu oraz dodatkowo eksperci zgłoszeni przez organizacje wchodzące w skład Zespołu - wyjaśniają przedstawiciele resortu zdrowia
 • Tematem będzie Fundusz Medyczny oraz projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta
 • Największe kontrowersje i wątpliwości wzbudzają akredytacja i autoryzacja szpitali, ale również likwidacja Centrum Monitorowania Jakości czy źródła finansowania planowanych zmian
 • Dodajmy, że to właśnie na Zespole Trójstronnym podpisano na początku listopada porozumienie w sprawie podwyżek najniższych wynagrodzeń w ochronie zdrowia

22 listopada posiedzenie członków Zespołu  Trójstronnego

W poniedziałek, 22 listopada odbędzie się posiedzenie członków Zespołu Trójstronnego ds. ochrony zdrowia. Posiedzenie - jak informuje Ministerstwo Zdrowia - zostanie zorganizowane na wniosek części członków Zespołu. 

- Zgodnie z ustaleniami z poprzedniego posiedzenia Zespołu Trójstronnego z 5 listopada  dzisiejsze spotkanie nie jest posiedzeniem Zespołu. Wezmą w nim udział osoby zainteresowane spośród członków Trójstronnego Zespołu oraz dodatkowo eksperci zgłoszeni przez organizacje wchodzące w skład Zespołu - wyjaśniają przedstawiciele resortu zdrowia.

W porządku obrad Ustawa o jakości i Fundusz Medyczny 

Tematem spotkania będzie Fundusz Medyczny oraz projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Konsultacje projektu zakończono w listopadzie. Zgłoszono około 2000 uwag, natomiast uwzględniono zaledwie kilka - to może oznaczać gorącą dyskusję na Zespole.

Wśród najbardziej kontrowersyjnych wątków od początku prac nad projektem jest akredytacja i autoryzacja szpitali oraz likwidacja Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Ponadto szpitale mają spore wątpliwości co do kosztów, które wygenerują nowe zapisy ustawy, ponieważ nie ma jasnego określenia źródeł finansowania tych zmian.

Co zmieniono w projekcie? Ministerstwo Zdrowia nie poinformowało oficjalnie o wprowadzonych korektach, wiadomo natomiast, że:

 • Istotna zmiana dotyczy akredytacji szpitali. Zgodnie ze zmianą, o której pisze portal prawo.pl, akredytacji podmiotów będzie udzielał nie prezes NFZ, ale minister zdrowia.
 • Do projektu wprowadzono też możliwość zgłaszania zdarzeń niepożądanych do Rzecznika Praw Pacjenta oraz prowadzenie rejestru tych zdarzeń przez Ministerstwo Zdrowia a nie NFZ.
 • W temacie autoryzacji szpitali (koniecznej do pozyskania finansowania leczenia ze środków publicznych) przez NFZ projekt przewiduje możliwość złożenia przez szpital odwołania od decyzji odmownej do dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ. 

Sprawdź: Projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej. Teraz zajmie się nim Zespół Trójstronny

Czytaj również: Ustawa o jakości. Szpitale alarmują, że nie mają pieniędzy na nowe procedury

Ważne zmiany w ustawie o jakości. Akredytacja szpitali nie dla prezesa NFZ

Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej. Co się zmieni?

To na Zespole Trójstronnym ustalono podwyżkę wynagrodzeń w ochronie zdrowia

Dodajmy, że podczas poprzedniego - listopadowego - posiedzenia Zespołu Trójstronnego ustalono nowe najniższe wynagrodzenie dla pracowników ochrony zdrowia, czyli podwyżki m.in. dla pielęgniarek, fizjoterapeutów, ratowników, diagnostów czy opiekunów medycznych. Porozumienie w tej sprawie zawarto 5 listopada.

Zakłada, że nowa tabela płac zacznie obowiązywać od 1 lipca 2022 roku i stanie się załącznikiem do znowelizowanej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu.

Sprawdź: Nowa tabela płac w ochronie zdrowia. Podwyżki dla pielęgniarek, lekarzy, ratowników

Porozumienie Tabela Płac.jpg
Porozumienie Tabela Płac.jpg

 • Ponadto w ustawie zostanie wprowadzona zmiana polegająca na „powiązaniu określonych w porozumieniu albo zarządzeniu zasad wynagrodzenia pracowników innych niż pracownicy działalności podstawowej ze średnim wynagrodzeniem w danym podmiocie leczniczym, w taki sposób, aby wynagrodzenie tych osób zapewniały wysokość odpowiadającą adekwatnemu średniemu wzrostowi wynagrodzenia pracowników działalności podstawowej w danym podmiocie w ustalonym okresie czasu”.
 • Trzeci punkt porozumienia zakłada dodanie do ustawy przepisu zobowiązującego podmiot leczniczy będący pracodawcą do określenia w umowie o pracę każdego pracownika objętego zakresem ustawy informacji o grupie zawodowej, do której kwalifikuje się w związku z kwalifikacjami wymaganymi na zajmowanym stanowisku pracy.
 • Poza tym zapisano o przeznaczeniu 50 proc. wzrostu wysokości nakładów na ochronę zdrowia na finansowanie zwiększenia poziomu wynagrodzeń w latach 2023-2027, a także że zespół dokona corocznej ewaluacji stanowiska w okresie do 31 października danego roku.

Czytaj także; Znaczne podwyżki dla opiekunów medycznych. Jest nowy współczynnik najniższego wynagrodzenia

Wynagrodzenie pielęgniarek mocno w górę. Dwie podwyżki dla dwóch grup

Zarobki ratowników medycznych w górę. MZ zapowiedział podwyżki i pokazał nową tabelę płac

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum