20 października spotkanie prezydium Zespołu Trójstronnego. Bromber: Dajemy sobie kilka tygodni

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP20 października 2021 07:58

20 października spotkanie prezydium Zespołu Trójstronnego. O planach pracy gremium opowiedział wiceminister zdrowia Piotr Bromber. Jak zaznaczył, ma nadzieję, że Komitet Protestacyjno- Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia przyjmie zaproszenie na spotkanie.

20 października spotkanie prezydium Zespołu Trójstronnego. Bromber: Dajemy sobie kilka tygodni
Wiceminister Bromber liczy na porozumienie z medykami. Fot. MZ
  • Wiceminister zdrowia Piotr Bromber w rozmowie dla PAP wyjaśnił, w jaki sposób będzie pracować w najbliższym czasie Zespół Trójstronny ds. Ochrony Zdrowia
  • W środę, 20 października odbędzie się spotkanie prezydium Zespołu Trójstronnego
  • Zdaniem wiceszefa resortu zdrowia, cel jest wspólny dla wszystkich, także dla protestujących w Białym Miasteczku. "Zależy nam na poprawie ochrony zdrowia" - dodał
  • Zapewnił także, że prace nad ustawą o ratownictwie są już na ukończeniu i już niedługo projekt trafi na obrady rządu

20 października spotkanie prezydium Zespołu Trójstronnego

Już 20 października odbędzie się spotkanie prezydium Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia, a 25 października będą miały miejsce rozmowy w pełnym składzie. Jak stwierdził wiceminister Piotr Bromber w rozmowie z PAP najbliższe spotkania są bardzo ważne dla wypracowania wspólnego scenariusza działań.

- Będziemy spotykać się na Zespole Trójstronnym ds. Ochrony Zdrowia, bo właśnie tam chcemy wspólnie z przedstawicielami związków zawodowych i pracodawców wypracować scenariusz zwiększania wynagrodzeń w ochronie zdrowia na kolejne lata. W moim przekonaniu rozmowy należy prowadzić i ze stroną społeczną, i z pracodawcami - zaznaczył.

Na najbliższych rozmowach Zespołu zostaną omówione praktycznie wszystkie dokumenty, które do niego wpłynęły, a nie jedynie postulaty protestujących medyków.

"Dajemy sobie kilka tygodni, by wypracować wspólne stanowisko"

 

W rozmowie z PAP wiceminister Bromber jasno podkreślił, że Zespołowi zależy na czasie, bo "dajemy sobie kilka tygodni, by wypracować wspólne stanowisko".

- Za nami sześć spotkań z przedstawicielami białego miasteczka. Jak podawali sami protestujący, w sumie rozmawialiśmy o ich postulatach 35 godzin. Według mnie to były trudne, ale rzeczowe rozmowy - wyjaśnił.

- Omawialiśmy bardzo szczegółowo każdy postulat, zatem dobrze znam oczekiwania komitetu protestacyjnego, ale również propozycje OPZZ i Solidarności. W kilku kwestiach się różnimy, ale cel mamy wspólny: i nam, i innym stronom zespołu trójstronnego, ale także komitetowi, zależy na poprawie warunków płacy i pracy w polskiej ochronie zdrowia. Powiem więcej, wspólnie zależy nam na poprawie organizacji funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. Tak zakładam - powiedział wiceminister.

Czytaj: Protestujący przygotowują swoją wersję porozumienia. Wiemy, kiedy trafi do ministerstwa

Dziś pierwsza miesięcznica Białego Miasteczka. Jak długo wytrzymają medycy?

Trudne negocjacje z Białym Miasteczkiem

W dalszej rozmowie z PAP, wiceszef resortu zdrowia wyjawił, że zaproponował Komitetowi blisko 6 mld zł w pół roku na wzrost nakładów na wynagrodzenia, a terminem początkowym byłby lipiec 2022 roku. W związku z tym doszłoby do wzrostu wynagrodzenia m.in. lekarza z I stopniem specjalizacji o ponad 1,8 tys. zł, a pielęgniarki z wyższym wykształceniem o 1,5 tys. zł. Jednak proponowane zmiany zostały odrzucone.

Natomiast MZ zaproponowało przyspieszenie prace nad wieloma projektami dotyczącymi poszczególnych grup zawodowych. Wiceminister Bromber omówił dla PAP poszczególne plany resortu i nie tylko:

- System no-fault został przedstawiony w projekcie ustawy o jakości. W trakcie konsultacji publicznych wpłynęło do niego ponad 1600 uwag. Są one teraz wnikliwie analizowane. Prowadzimy rozmowy z resortem sprawiedliwości, z Rzecznikiem Praw Pacjenta, z przedstawicielami izb lekarskich i organizacji pacjentów. Planowane jest publiczne wysłuchanie w sprawie ustawy o jakości - stwierdził.

- Finalizowane są prace nad projektem ustawy o medycynie laboratoryjnej, który zastąpi obecnie obowiązującą ustawę z 27 lipca 2001 r. o diagnostyce laboratoryjnej. Zgodnie z założeniami projekt w najbliższych dniach trafi na obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów. Także prace nad ustawą o ratownictwie są już na finiszu i projekt powinien wkrótce zostać przekazany na obrady rządu - zaznaczył.

Bromber: zaproszenie dla protestujących medyków jest cały czas aktualne

W dalszej części rozmowy z PAP, wiceminister stwierdził, że Zespół Trójstronny jest gremium, którego celem przede wszystkim jest wypracowanie ostatecznego rozwiązania. Przedstawiciel MZ dodał, że zaproszenie dla protestujących medyków do rozmów jest cały czas aktualne.

- Rozmawiam z każdym. Spotykam się z przedstawicielami samorządów zawodowych, pracodawców i związków zawodowych. Przypomnę, że w skład zespołu trójstronnego wchodzą organizacje reprezentujące pracodawców, np. Pracodawcy RP i Konfederacja Lewiatan, ale także Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Krajowy Sekretariat Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" i Forum Związków Zawodowych, w którego skład wchodzą Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych i Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. Współtworzą one komitet protestacyjny - przypomniał Bromber.

- Za każdym razem, gdy zbiera się zespół trójstronny, zaproszenia wysyłamy do wszystkich tych organizacji. Zatem nasze zaproszenie dla komitetu nadal pozostaje w mocy. Druga strona musi tylko przełamać swoje negatywne emocje, których chyba jest nazbyt wiele.

- Zespół trójstronny to miejsce, gdzie - ciągle mam taką nadzieję - uda nam się porozmawiać i ustalić rozwiązania, które zaakceptują wszystkie strony. Tu trzeba wypośrodkować, jakie są możliwości budżetu i pracodawców oraz oczekiwania środowiska - dopowiedział.

Czytaj też: Zespół Trójstronny. Czy dojdzie do podpisania porozumienia z ministrem? Pytamy Marię Ochman

Dziś spotkanie Zespołu Trójstronnego. MZ: rozmawiamy już tylko w tym gronie. Podsumowujemy stan negocjacji

List do Kaczyńskiego. "Nam nie chodzi o awanturę polityczną"

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum