2,8 tys. wniosków o zgodę na wykonywanie zawodu przez lekarzy obcokrajowców

Autor: • Źródło: PAP09 lipca 2022 06:03

Złożono do tej pory 2,8 tys. wniosków o wydanie zezwolenia na pracę przez lekarzy z zagranicy. Dominującą grupą są medycy z Ukrainy – poinformował w piątek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Wydano już ponad 800 zgód dla ukraińskich lekarzy.

2,8 tys. wniosków o zgodę na wykonywanie zawodu przez lekarzy obcokrajowców
Złozono 2,8 tys. wniosków o zgodę na wykonywanie zawodu przez lekarzy obcokrajowców Fot. AdobeStock

 

 2,8 tys. wniosków o zgodę na wykonywanie zawodu przez lekarzy obcokrajowców

Minister podczas konferencji prasowej w piątek poinformował, że złożono do tej pory 2,8 tys. wniosków o wydanie zezwolenia na pracę przez lekarzy z zagranicy. Jak dodał, dominująca grupą wnioskodawców są lekarze z Ukrainy, niewiele mniej z Białorusi i pojedyncze przypadki z innych krajów.

- W tej chwili mamy wydanych pozytywnych decyzji około 1,8 tys., z czego ponad 800 jest dla lekarzy z Ukrainy. W tej chwili podjąłem decyzję, żeby przyśpieszyć te procesy administracyjne i skierowaliśmy dodatkowy zespół urzędników do rozpatrywania tych procedur - mówił minister Niedzielski.

Zgodnie z regulacjami przyjętymi w końcu 2020 r., lekarze spoza UE są zatrudniani w sposób uproszczony. Ubiegający się o pracę medyk nie musi już nostryfikować dyplomu i odbywać stażu. Wystarczy, że ma udokumentowane co najmniej pięcioletnie studia medyczne, ma tytuł specjalisty, a także co najmniej trzyletnią praktykę zawodową, którą odbył w ostatnich pięciu latach przed przyjazdem do Polski.

Nie musi też zdawać egzaminu sprawdzającego jego umiejętności językowe, wystarczy, że zadeklaruje, że posługuje się językiem polskim. Powinien za to dostarczyć resortowi zdrowia przetłumaczony dokument dotyczący programu specjalizacji z rodzimej uczelni. Konsul potwierdza jego dyplom, a on sam wypełnia odpowiednią deklarację. Dodatkowo musi otrzymać zgodę polskiego resortu zdrowia na wykonywanie zawodu w naszym kraju. A okręgowa rada lekarska musi mu takie prawo przyznać.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum