19 października Rada ds. Ochrony Zdrowia przy prezydencie. W porządku e-rejestracja i badania online

Autor: PAP • Źródło: PAP19 października 2021 06:20

We wtorek, 19 października zaplanowano posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia. Rada przygotuje rekomendacje w sprawie e-rejestracji czy badań w formule on-line

19 października spotka się Rada ds. Ochrony Zdrowia przy prezydencie RP Fot. PAP/Łukasz Gągulski
  • 19 października posiedzenie Rady ds. Ochrony Zdrowia przy prezydencie. Tematem e-rejestracja i badania online
  • Główny tematem spotkania będą nowe technologie cyfrowe jako wsparcie dla systemu ochrony zdrowia
  • Rada przygotuje rekomendacje w sprawie e-rejestracji czy badań w formule on-line

19 października Rada ds. Ochrony Zdrowia przy prezydencie

- Nowe technologie otwierają ogromne możliwości. Wyobraźmy sobie, co by było w czasie pandemii, gdyby nie wdrożono teleporad, e-recepty, czy e-skierowań. Czy w ogóle byśmy byli w stanie przejść w miarę suchą nogą przez te wszystkie rafy, sieci i pułapki, które pandemia zastawiła? To coś, co jest niezbędne dla funkcjonowania ochrony zdrowia w dzisiejszych czasach - mówił przewodniczący Rady prof. Piotr Czauderna.

Wskazywał na konieczność wdrożenia w Polsce kolejnych rozwiązań, jak e-rejestracja, dająca możliwość rejestracji do specjalistów czy na badania w formule on-line.

- Jeszcze ważniejsze jest stworzenie platformy wymiany informacji medycznych pomiędzy podmiotami. Dzisiaj mamy taki problem, że każdy szpital, czy przychodnia korzysta z własnego systemu i między tymi systemami nie ma żadnej wymiany, żadnej komunikacji. To prowadzi do braku wiedzy nt. badań, jakie zostały wykonane, rzeczywistego stanu zdrowia pacjenta, prowadzi do duplikacji wielu badań, do powielania leków albo do stosowania leków, które wzajemnie mogą zniwelować swoje działanie - podkreślił prof. Czauderna.

E-rejestracja i badania online. To przyszłość dla zdrowia i pacjentów?

Jego zdaniem nowe technologie mogą stanowić odpowiedź na wiele wyzwań, m.in. na braki kadrowe.

- Dzięki nowym technologiom rozwinęła się teleradiologia, czyli opisywanie badań rentgenowskich na odległość. Mamy już dziś poważne publikacje naukowe, które pokazują, że zastosowanie sztucznej inteligencji dla powyższych celów jest porównywalne z działaniami najbardziej doświadczonych radiologów - mówił.

- Innymi zaletami sztucznej inteligencji w medycynie są oszczędność czasu, który trzeba poświęcić na różne czynności, jak i jej wielkie możliwości analityczne. Problemem dzisiejszej medycyny stało się bowiem jej ogromne skomplikowanie i to, że bardzo trudno jest pojedynczej osobie ogarnąć całość informacji, które spływają - to dotyczy zarówno indywidualnego poziomu konkretnego pacjenta, jak i poziomu rozwoju poszczególnych dziedzin medycyny. Ilość publikowanych informacji jest tak ogromna, że żaden pojedynczy człowiek nie jest w stanie tego śledzić - podkreślił przewodniczący Rady ds. Ochrony Zdrowia.

Nowe technologie cyfrowe w systemie ochrony zdrowia

Zdaniem Czauderny polskie start-upy mają bardzo obiecujące osiągnięcia, jeśli chodzi o wprowadzanie innowacji cyfrowych w medycynie.

- Polskie firmy mają w tym zakresie bardzo ciekawe osiągnięcia. Ważne jest jednak, aby komercjalizacja tych pomysłów odbywała się w Polsce, byśmy to my byli beneficjentami zysków, które z tego płyną - zaznaczył.

Przewodniczący Rady zapowiedział, że po wtorkowym posiedzeniu Rada przygotuje rekomendacje dotyczące nowych zastosowań technologii cyfrowych w polskim systemie ochrony zdrowia.

Prezydent Andrzej Duda powołał Radę ds. Ochrony Zdrowia w lutym. Działa ona w ramach Narodowej Rady Rozwoju.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum