×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

17 nowych zawodów medycznych. Poseł Dziuk: Projekt ustawy do dwóch miesięcy będzie w Sejmie

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia18 maja 2022 12:05Aktualizacja: 18 maja 2022 12:27

Prace nad ustawą o niektórych zawodach medycznych miały być zakończone w pierwszym kwartale br., ale wciąż trwają. Kiedy tym projektem zajmie się Sejm? - Myślę, że nastąpi to w ciągu najbliższych dwóch miesięcy - mówi nam poseł Barbara Dziuk.

17 nowych zawodów medycznych. Poseł Dziuk: Projekt ustawy do dwóch miesięcy będzie w Sejmie
Ustawa o niektórych zawodach medycznych dotyczy m.in. optometrystów Fot. AdobeStock
  • Pierwsze prace nad przygotowaniem projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych ruszyły w 2019 roku
  • Ministerstwo Zdrowia nadal pracuje nad projektem tej ustawy. W ramach konsultacji społecznych zgłoszono ok. 800 uwag
  • Ustawa ma wprowadzić mechanizm zapewniający dostęp do wykonywania zawodu medycznego tylko profesjonalistom posiadającym odpowiednie kwalifikacje
  • Jak powiedziała nam poseł Barbara Dziuk, projekt ustawy w ciągu najbliższych dwóch miesięcy trafi do Sejmowej Komisji Zdrowia

Zawody medyczne, które "od dawna funkcjonują w ochronie zdrowia"

Rynek Zdrowia: - Do projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych zgłoszono aż 800 uwag. Sporo. Jest pani zaskoczona?

Poseł Barbara Dziuk (PiS) z Sejmowej Komisji Zdrowia: - Nie dziwi mnie, ani nie zaskakuje tak duża liczba uwag. Są elementem normalnego procesu legislacyjnego. Trzeba się nad tymi wszystkimi uwagami pochylić, sprawdzić, na ile są zasadne. Zawsze ceniłem i cenią sobie dialog społeczny. Z mojego doświadczenia parlamentarnego, w tym udziału w tworzeniu i konsultowaniu wielu ustaw, wiem, że nowe regulacje często budzą różnego rodzaju obawy i emocje.

RZ: - Dlaczego ustawa o kilkunastu zawodach medycznych powinna wejść w życie?

BD: - Pierwsze prace nad przygotowaniem projektu ruszyły w 2019 roku. Potrzebę wdrożenia takiej regulacji zgłaszali sami przedstawiciele tych zawodów. Wskazywali, między innymi na konieczność prawnego unormowania kilkunastu zawodów, które od dawna funkcjonują w ochronie zdrowia.

Chodzi, między innymi o ustawowe uregulowanie ich kompetencji, a także ścieżki kształcenia zawodowego. To bardzo ważne również ze względu na bezpieczeństwo pacjentów.

Dodam, że nie wymyślamy niczego nowego, a jedynie chcemy wprowadzić w tych obszarach sprawdzone standardy obowiązujące już w krajach europejskich.

RZ: - Na przykład?

BD: - Chociażby zawód medyczny podiatry, zajmujący się leczeniem chorób stóp. Zostało już uregulowane kształcenie techników podologów. Aby jednak uzyskać medyczną specjalizację podiatry, niezbędna jest regulacja ustawowa. Kształcenie podiatry wymaga zajęć, m.in. ze specjalistami chorób naczyń, chirurgami, diabetologami czy fizjoterapeutami. Mamy już przygotowany pilotażowy program takiego właśnie wyższego kształcenia podiatrów, wraz z możliwością dalszego rozwoju zawodowego na wzór innych krajów.

RZ: - Czy w jednym akcie prawnym można dobrze uregulować zakresy kompetencji aż kilkunastu różnych zawodów? Wiceminister zdrowia Piotr Bromber, odpowiedzialny za opracowanie tego projektu przyznał, że "to trudne zadanie, zwłaszcza że przedstawiciele poszczególnych zawodów mają inne oczekiwania".

BD: - Nie uważam, aby jakikolwiek problem stanowiło samo ujęcie najważniejszych kwestii dotyczących 17 zawodów medycznych w jednym akcie prawnym. Mówię to jako legislator.

Wspólna ustawa dla tych wszystkich profesji będzie zapewniała jej przedstawicielom ochronę funkcjonowania w systemie opieki zdrowotnej od strony formalno-prawnej.

Od czegoś musimy zacząć. Rozmawiałam z przedstawicielami poszczególnych zawodów i wiem, że zgadzają się z takim właśnie podejściem.

Poseł Barbara Dziuk Fot. PTWP
Poseł Barbara Dziuk Fot. PTWP

RZ: - Prace nad ustawą dotyczącą 17 zawodów medycznych miały być zakończone w pierwszym kwartale 2022 roku. Nie udało się. Kiedy projekt tej ustawy trafi do Sejmu?

BD: - Jesteśmy już naprawdę na finiszu prac nad tym projektem. Myślę, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy dokument trafi do pierwszego czytania w Sejmowej Komisji Zdrowia. Od początku „pilotuję” tworzenie tego projektu. Zależy mi, aby jego procedowanie w Sejmie rozpoczęło się możliwie jak najszybciej.

Jestem w stałym kontakcie z Ministerstwem Zdrowia, które pracuje nad szczegółami projektu w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Cały czas są też omawiane uwagi zgłoszone podczas konsultacji społecznych.

***

- Celem projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych jest uregulowanie warunków i zasad wykonywania zawodów medycznych, które dotychczas nie były objęte regulacjami ustawowymi, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących doskonalenia zawodowego osób wykonujących zawód medyczny oraz odpowiedzialności zawodowej tych osób - uzasadnia Ministerstwo Zdrowia.

- Projektowane regulacje nie dotyczą zawodów medycznych, których zadania i obowiązki zawodowe zostały uregulowane w innych ustawowych przepisach dotyczących tych zawodów, takich jak: zawód lekarza, lekarza dentysty, diagnosty laboratoryjnego, pielęgniarki, położnej, ratownika medycznego, farmaceuty oraz fizjoterapeuty - przypomina resort zdrowia.

Projekt ustawy określa warunki i zasady wykonywania poniższych zawodów:

  • asystentka stomatologiczna
  • dietetyk
  • elektroradiolog
  • higienistka stomatologiczna
  • logopeda
  • masażysta
  • opiekun medyczny
  • optometrysta
  • ortoptystka
  • podiatra
  • profilaktyk
  • protetyk słuchu
  • technik dentystyczny
  • technik farmaceutyczny
  • technik ortopeda
  • technik sterylizacji medycznej
  • terapeuta zajęciowy

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum