17 nowych zawodów medycznych. MZ zapowiada rozporządzenie ws. wykazu kompetencji
Ministerstwo Zdrowia ureguluje 17 nowych zawodów medycznych w ustawie. Natomiast ich kompetencje zostaną określone w rozporządzeniu. - Projekt w sprawie szczegółowego wykazu czynności zawodowych zostanie przekazany do uzgodnień po przyjęciu ustawy o niektórych zawodach medycznych - tłumaczy wiceminister zdrowia Piotr Bromber w odpowiedzi na interpelację ws. kompetencji zawodowych elektroradiologów.

- Do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego wpłynęła interpelacja ws. opracowania kompetencji zawodowych elektroradiologa
- Posłowie zwracają uwagę, że zasady funkcjonowania tego zawodu od 30 lat nie są uregulowane i dopytują o plany na 2023 rok
- Resort zdrowia zapowiada, że szczegółowe czynności zawodowe zostaną określone w akcie wykonawczym do procedowanej ustawy o niektórych zawodach medycznych, który 16 stycznia został przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów
- Projekt reguluje warunki i zasady wykonywania 17 zawodów medycznych, w tym m.in. logopedy, opiekuna medycznego, dietetyka, asystenta stomatologicznego, podiatry czy technika farmaceutycznego
17 nowych zawodów medycznych, w tym zawód elektroradiologa
W przesłanej odpowiedzi wiceminister zdrowia Piotr Bromber wskazuje, że obecnie procedowany jest projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych, który reguluje warunki i zasady wykonywania 17 zawodów medycznych, w tym zawodu elektroradiologa.
16 stycznia dokument został przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów i przekazany do rozpatrzenia przez komisję prawniczą w Rządowym Centrum Legislacji.
Wiceminister podkreśla, że szczegółowe czynności zawodowe poszczególnych grup wskazanych w ustawie, w tym także elektroradiologów, zostaną określone w "akcie wykonawczym do tej ustawy".
- Projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego wykazu czynności zawodowych osób wykonujących niektóre zawody medyczne, zostanie przekazany do uzgodnień, opiniowania i konsultacji publicznych po ogłoszeniu ww.ustawy - tłumaczy wiceminister.
- W trakcie konsultacji projekt będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych podmiotów w Biuletynie Informacji Publicznej
Rządowego Centrum Legislacji, które będą mogły zgłosić uwagi - dodaje.
Ustawa o niektórych zawodach medycznych
Posłowie zwrócili uwagę, że w Ministerstwie Zdrowia powstał Zespół roboczy ds. opracowania kompetencji zawodowych elektroradiologa, ale jak wskazują "w zespole nie biorą udziału ani przedstawiciele towarzystw naukowych z tego zakresu, przedstawiciele środowiska lekarskiego, ani przedstawiciele uczelni wyższych kształcących w zawodzie elektroradiologa i organizacje takie jak Polskie Towarzystwo Elektroradiologii, Polskie Stowarzyszenie Techników Elektroradiologii i Stowarzyszenie Elektroradiologii".
Podkreślili, że aby regulacja zawodu elektroradiologa była przeprowadzona właściwie i kompleksowo, "niezbędny jest dialog na równych zasadach z całym zainteresowanym środowiskiem".
- Pragnę zapewnić, że resort zdrowia jest otwarty na dialog i współpracę z całym środowiskiem elektroradiologów. W związku z powyższym w dniu 28 grudnia 2022 r. odbyło się spotkanie z przedstawicielami Polskiego Towarzystwa Elektroradiologii, Polskiego Stowarzyszenia Techników Elektroradiologii i Stowarzyszenia Elektroradiologii - wskazuje wiceminister Bromber.
17 nowych zawodów medycznych. Trwają prace nad ustawą
Przypomnijmy, że ustawa o niektórych zawodach medycznych ma regulować aż 17 zawodów:
- asystentka stomatologiczna,
- dietetyk,
- elektroradiolog,
- higienistka stomatologiczna,
- logopeda,
- masażysta,
- opiekun medyczny,
- optometrysta,
- ortoptysta,
- podiatra,
- profilaktyk,
- protetyk słuchu,
- technik dentystyczny,
- technik farmaceutyczny,
- technik ortopeda,
- technik sterylizacji medycznej,
- terapeuta zajęciowy.
Przepisy mają określać warunki i zasady wykonywania wymienionych zawodów, a także kwestie rozwoju zawodowego. Ponadto dotyczy również:
- zadań zawodowych, do wykonywania których są uprawnione osoby wykonujące zawód medyczny;
wymagań kwalifikacyjnych niezbędnych do wykonywania zawodu medycznego; - efektów uczenia się właściwych dla danego zawodu medycznego, które muszą być realizowane w ramach kształcenia zawodowego, biorąc pod uwagę konieczność odpowiedniego przygotowania absolwentów do wykonywania zawodu medycznego;
- kodeksu etyki i deontologii medycznej dla osób wykonujących zawód medyczny.
Za sprawą nowej ustawy powstać miałby także rejestr osób wykonujących zawody objęte ustawą.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (14)