160 ognisk koronawirusa w Polsce. Krzysztof Saczka: "Z naszego punktu widzenia pandemia się nie kończy".

Autor: MCD • Źródło: Rynek Zdrowia24 marca 2022 09:27

- Będziemy nadal prowadzić wywiady epidemiologiczne, identyfikować wszystkie ogniska - zapewnił podczas czwartkowej konferencji prasowej resortu zdrowia Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny.

160 ognisk koronawirusa w Polsce. Krzysztof Saczka: "Z naszego punktu widzenia pandemia się nie kończy".
Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny PAP/Paweł Supernak
  • 24 marca Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka wraz z Ministrem Zdrowia Adamem Niedzielskim i dyrektorem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH Grzegorzem Juszczykiem wziął  udział udział w konferencji prasowej poświęconej obecnej sytuacji epidemicznej w Polsce
  • Resort zdrowia zniósł obowiązek noszenia maseczek. Jedynym miejscem, w którym nadal będą obowiązywały są ośrodki ochrony zdrowia 
  • Od 28 marca zakażeni koronawirusem nie będą z marszu kierowani na kwarantannę. To lekarz zdecyduje, czy jest konieczność izolowania się
  • Sanepid, jak zapewnił Krzysztof Saczka, nadal będzie jednak prowadził wywiady epidemiologiczne i identyfikował wszystkie ogniska zakażeń
  • - Obecnie mamy ok. 160 aktywnych ognisk w całym kraju - podkreślił Główny Inspektor Sanitarny

Koniec kwarantanny i maseczek. Z pewnymi wyjątkami. "Pandemia się nie kończy" 

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował w czwartek 24 marca o zniesieniu obowiązujących w Polsce restrykcji.

- Podjąłem decyzję o tym, żeby od 28 marca wprowadzić dwa rozwiązania. Pierwsze z nich dotyczy zniesienia obowiązku noszenia maseczek. Tutaj bardzo ważnym zastrzeżeniem jest fakt, że zniesienie nie będzie dotyczyło podmiotów leczniczych - zapowiedział minister zdrowia.

Od 28 marca przestanie obowiązywać także nakaz izolacji domowej i kwarantanny. Zniesiona zostanie, jak zapowiedział Niedzielski, zarówno izolacja domowa, kwarantanna dla współdomowników, jak i kwarantanna dla osób wjeżdżających do Polski. 

Obecny na konferencji Krzysztof Saczka przestrzegł, że z punktu widzenia inspekcji sanitarnej pandemia się nie kończy.

- Prowadzimy cały czas aktywnie wszystkie działania, które prowadziliśmy dotąd. Będziemy prowadzić wywiady epidemiologiczne, identyfikować wszystkie ogniska - zapewnił Główny Inspektor Sanitarny. - W momencie stwierdzenia, że występuje większe ryzyko zagrożenia rozprzestrzeniania się wirusa - będziemy stosować narzędzia w postaci kwarantanny - zastrzegł. 

Podkreślił, że sanepid cały czas aktywnie uczestniczymy w identyfikacji podwariantów i wariantów koronawirusa. - Dalej będzie prowadzony proces sekwencjonowania tak, abyśmy monitorowali, jak przebiega sytuacja w naszym społeczeństwie. W tej chwili dominującą mutacją wirusa jest, o czym mówił już pan profesor Grzegorz Juszczyk, wariant omikronu BA.2 - tłumaczył. 

160 aktywnych ognisk koronawirusa w całym kraju  

Wyjaśnił także, że od momentu, kiedy w okresie feryjnym szkoły przeszły na kilka tygodni w tryb zdalnej pracy, udało się bardzo efektywnie wygasić ogniska szkolne. - W dniu dzisiejszym są to już właściwie incydentalne przypadki. Mamy ok. 160 aktywnych ognisk w całym kraju, niepełna 2,5 tysiąca osób w tych ogniskach więc ta skala niesamowicie spadła - wyliczył.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum