16 maja wchodzi stan zagrożenia epidemicznego. Jest rozporządzenie MZ

Autor: oprac. JKB • Źródło: RCL, Rynek Zdrowia10 maja 2022 07:10

W Rządowym Centrum Legislacji opublikowano dwa ważne rozporządzenia ministra zdrowia. Pierwsze dotyczące zniesienia stanu epidemii w Polsce. Drugie o wprowadzeniu stanu  zagrożenia epidemicznego. Co to oznacza?

16 maja wchodzi stan zagrożenia epidemicznego. Jest rozporządzenie MZ
Od 16 maja będzie obowiązywać w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. PAP/Jacek Szydłowski
  • W Rządowym Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego
  • Zacznie obowiązywać od 16 maja 2022 roku i będzie aktualny do odwołania na terenie całej Polski 
  • Ponadto w rozporządzeniu wymieniono także grupę osób, które podlegają obowiązkowi szczepień przeciwko COVID-19
  • Wcześniej w RCL opublikowano również projekt rozporządzenia o odwołaniu stanu epidemii w Polsce

Od 16 maja stan zagrożenia epidemicznego. Rozporządzenie ministra zdrowia

W Rządowym Centrum Legislacyjnym opublikowano projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego.

W projektowanym dokumencie wyjaśniono, że:

  • W okresie od dnia 16 maja 2022 roku do odwołania na obszarze Polski ogłasza się stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2,
  • Obowiązkowi szczepień przeciwko COVID-19 nadal podlegają:

a. osoby wykonujące zawód medyczny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego;

b. osoby zatrudnione oraz osoby realizujące usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności fachowe w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym;

c. studenci kształcący się na kierunkach przygotowujących do wykonywania zawodu medycznego.

Tym samym osoby objęte powyższym obowiązkiem są obowiązane posiadać ważne unijne cyfrowe zaświadczenia – czytamy w projekcie.

COVID-19 odpuścił, ale służby w gotowości

Jak czytamy w dokumencie, projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Polski stanu zagrożenia epidemicznego wynika z braku zasadności dalszego obowiązywania stanu epidemii na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

- W związku z poprawą stanu epidemiologicznego skutkującego zmniejszeniem gwałtownego rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem Sars-CoV-2 oraz jego agresywności, zmniejszyła się liczba osób hospitalizowanych, co pozwala zastąpić na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej obowiązujący stan epidemii stanem zagrożenia epidemicznego – podano.

W uzasadnieniu podkreślono również, że regulacja ta kontynuuje obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 nałożony na osoby w stanie epidemii, a także zawiera zasady dotyczące posiadania przez te osoby ważnego unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID.

- W przypadku nie posiadania przez wyżej wskazane osoby ważnego unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID, są one obowiązane posiadać negatywny wynik testu antygenowego lub molekularnego w kierunku Sars-CoV-2 wykonanego każdorazowo, nie później jednak niż w ciągu 48 godzin od momentu rozpoczęcia pacy, nauki, czynności zawodowych lub fachowych. Należy jednak zaznaczyć, że testy te nie będą finansowane ze środków publicznych – wyjaśniono w projekcie.

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum