150 nowych przypadków w 13- milionowym mieście. Władze wprowadziły surowy lockdown

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP27 grudnia 2021 12:01

"Zero covid" - to strategia władz chińskich na nawet pojedyncze przypadki zakażeń koronawirusa. W 13-milionowym mieście wykryto nowe ognisko Delty. Ograniczono swobodę poruszania się, a ulice poddano dezynfekcji.

150 nowych przypadków w 13- milionowym mieście. Władze wprowadziły surowy lockdown
Władze Chin zamknęły miasto Xian. Powodem nowe ognisko koronawirusa Delta Fot. AdobeStock
  • W poniedziałek, 27 grudnia, władze Chin kontynentalnych zgłosiły największą liczbę lokalnych przypadków (162 zakażenia) Covid-19 od marca 2020 roku
  • Większość przypadków odnotowano w mieście Xian, gdzie obowiązuje surowy lockdown w związku z ponownym pojawieniem się ogniska wariantu Delta
  • Miasto poddano dezynfekcji i mocno ograniczono przemieszczanie

Sprawdź: Koronawirus. 27 grudnia. Najnowsze dane o liczbie zakażeń i zgonów

Lockdown. W mieście wprowadzono znaczne obostrzenia covidowe

W 13-milionowym mieście, słynącym z Terakotowej Armii, wstrzymano ruch turystyczny i znacznie ograniczono mieszkańcom możliwość wychodzenia z osiedli. Z domu może wyjść tylko jedna osoba, raz na dwa dni, po najpotrzebniejsze zakupy. By wyjechać z miasta, wymagane jest specjalne zezwolenie.

W Xianie, stolicy prowincji Shaanxi, wykryto 150 spośród 162 zgłoszonych objawowych zakażeń koronawirusem, w których do infekcji doszło na terenie kraju.

To najwyższa dobowa liczba lokalnych przypadków w Chinach od końca marca 2020 roku, gdy władze przestały wliczać infekcje bezobjawowe do dobowych bilansów Covid-19.

Łącznie od 9 grudnia w Xianie wykryto już ponad 600 lokalnych zakażeń objawowych. Według chińskich mediów ognisko w tym mieście wywołał wariant Delta koronawirusa. Nie zgłoszono tam jak dotąd żadnej infekcji nowym wariantem Omikron.

Czytaj: Niezaszczepieni seniorzy są o 85 razy bardziej narażeni na ciężki przebieg COVID-19

Dezynfekcja dróg i budynków. Delta zaatakowała miasto

W mieście uruchomiono również akcję dezynfekcji, w ramach której pracownicy pryskają środki wirusobójcze na drogi i budynki, a mieszkańcom radzi się, by nie dotykali roślin i ścian domów.

Po jednym nowym objawowym zakażeniu koronawirusem zgłoszono też w dwóch innych miastach prowincji Shaanxi: Xianyang i Weinan.

Czytaj: Eksperci wiele razy zmieniali zdanie na temat koronawirusa. Mylili się, błądzili. Czy ufamy instytucjom naukowym?

Objaw omikronu. Pojawia się przy cięższym zakażeniu i długo się utrzymuje

 

"Zero covid". Stanowcza reakcja na pojedyncze przypadki zakażeń koronawirusem

Nowe lokalne przypadki odnotowano także w regionie Kuangsi i prowincjach Zhajiang, Guangdong i Syczuan - wynika z dobowego sprawozdania państwowej komisji zdrowia.

Pandemia Covid-19 jest w Chinach zasadniczo pod kontrolą, ale władze obstają przy strategii "zero covid" i dążą do całkowitej eliminacji wirusa z terytorium kraju. Stanowczo reagują nawet na pojedyncze przypadki zakażeń, by nie dopuścić do nawrotu pandemii na szeroką skalę.

Czytaj: Kaczyński o obowiązku szczepień: w takiej sytuacji będę gotowy na wszystko

Od połowy stycznia weryfikacja paszportów covidowych? Piecha: w przyszłym tygodniu Sejm zajmie się projektem

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum