150 gości na weselach i certyfikaty szczepień. Resort zdrowia znosi kolejne obostrzenia

Autorzy: Katarzyna Mieczkowska; KM • Źródło: Rynek Zdrowia02 czerwca 2021 11:10

Od 6 czerwca zwiększamy limit (na weselach - red.) do 150 osób. Do tej pory wynosił 50 osób - poinformował podczas środowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

150 gości na weselach i certyfikaty szczepień. Resort zdrowia znosi kolejne obostrzenia
Rząd zdecydował się na zmiany "nie o fundamentalnym charakterze". Fot. Piotr Waniorek
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział zniesienie kolejnych obostrzeń
  • Na weselach będzie mogło bawić się nawet 150 gości, zwiększą się też limity w transporcie publicznym
  • Na imprezach niezbędne będzie przedstawienie zaświadczenia o zaszczepieniu się

Podczas środowej (2 czerwca) konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że odnotowany wzrost mobilności nie wpłynął negatywnie na liczbę zakażeń. Minister zapowiedział, że od 6 czerwca zwiększony będzie limit osób, które będą mogły brać udział w weselach oraz innych zgromadzeniach publicznych.

O zmianach na Twitterze - w postaci stosownej infografiki - poinformował też resort zdrowia.

Luzowanie obostrzeń a zakażenia COVID-19

- Elementem, który bierzemy pod uwagę, analizując sytuację dotyczącą luzowania obostrzeń, jest kwestia tego, jak dotychczasowe zmiany wpływają na mobilność ludzi. Widzimy już, że po stronie zakażeń nie mamy tego przyspieszenia związanego z luzowaniem obostrzeń. Widzimy bardzo duży wzrost mobilności w perspektywie ostatnich dwóch miesięcy - poinformował minister.

Przedstawione podczas konferencji dane obejmowały liczbę stacji, do których średnio loguje się jedno urządzenie komórkowe. - Ta mobilność zwiększyła się z mniej więcej 6,5 do 8,5 - średnio - dla każdego urządzenia mobilnego. To jest stosunkowo duży wzrost, więc widać, że luzowanie obostrzeń doprowadza do zwiększenia mobilności, co tym bardziej wzmacnia wniosek, że mimo tego że luzujemy, mimo tego że rośnie w zdecydowany sposób mobilność, nie obserwujemy przyspieszenia w zakresie zachorowań - zaznaczył Niedzielski.

Reżim sanitarny wciąż obowiązuje

- Zdecydowaliśmy się wprowadzić w pierwszym etapie stosunkowo niewielkie zmiany - mówił minister Niedzielski i dodał, że późniejsze zmiany dotyczące okresu wakacyjnego mogą być większe. Ogłoszone dzisiaj zmiany dotyczą okresu od 6 do 25 czerwca, natomiast dane dotyczące późniejszego okresu - do 31 sierpnia - zostaną przedstawione w przyszłym tygodniu. Minister zastrzegł jednak, że plany "w zależności od sytuacji epidemicznej będą mogły podlegać korektom". - Jeżeli sytuacja będzie się pogarszała, będą podejmowane decyzje korygujące - mówił.

Obowiązujące obecnie zasady reżimu sanitarnego będą przedłużone od 6 czerwca do 25 czerwca. Rząd zdecydował się jednak na zmiany "nie o fundamentalnym charakterze". 

Odmrożenie branży eventowej

- Najważniejszym zagadnieniem jest to, że przywracamy możliwość prowadzenia w tradycyjny sposób targów, konferencji i wystaw z tym samym limitem, który dotyczy innych eventów w obiektach zamkniętych, gdzie jedna osoba przypada na 15 mkw. - powiedział minister i podkreślił, że ten sam standard jest stosowany w sklepach, miejscach kultu religijnego i w innych obszarach.

- Kolejnym elementem, gdzie również będzie obowiązywał limit jednej osoby na 15 mkw., są sale zabaw dla dzieci - mówił Niedzielski. - Przywracamy możliwość ich funkcjonowania z normatywem, który dotyczy całej branży eventowej.

Zmiany w organizacji wesel i transportu zbiorowego

Minister poinformował także o zmianach, jakie czekają organizatorów wesel i zgromadzeń publicznych. - Od 6 czerwca zwiększamy limit do 150 osób - zaznaczył i dodał, że do tej pory ten limit wynosił 50 osób.

Również zasady funkcjonowania transportu zbiorowego ulegną zmianie. Będzie możliwe 75 proc. obłożenia danego środka transportu z obowiązkiem zakrywania ust i nosa.

- Do tych limitów nie są wliczane osoby zaszczepione: to jest kluczowa, bardzo ważna informacja - zaznaczył Niedzielski i podkreślił, że osoby zaszczepione "nie będą liczone ani w limitach hotelowych, ani w limitach konferencyjnych, ani we wszystkich innych limitach, z którymi mamy do czynienia". Po stronie obywatela będzie wykazanie, że został zaszczepiony. Przydzielane są w związku z tym elektroniczne certyfikaty, rozważane jest także bezpośrednie uzyskanie drukowanego certyfikatu, które będzie ułatwieniem zwłaszcza dla osób starszych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum