15 tys. zgonów na SOR-ach w ubiegłym roku. Dziennikarz zapytał o to ministra zdrowia

Autor: JKB • Źródło: Rynek Zdrowia11 października 2021 14:05

Minister zdrowia odniósł się do statystyk, z których wynika, że tylko w ubiegłym roku na SOR-ach zmarło ponad 15 tys. pacjentów. Dane takie podał poseł KO Krzysztof Brejza, powołując się na Ministerstwo Zdrowia.

Zgony na SOR-ach są spowodowane pandemią koronawirusa. Fot. PAP/Adam Warżawa
  • Minister Adam Niedzielski podczas spotkania na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym był pytany o statystyki dotyczące zgonów na SOR-ach
  • - Jeżeli chodzi o kwestie śmiertelności na SOR-ach to w międzyczasie nastąpiło kilka zmian klasyfikacyjnych, bo mamy zgony w karetkach - podkreślił minister
  • Dodał, że właśnie ze względu na zmianę klasyfikacji nie da się łatwo porównywać danych rok do rok

Zgony na SOR-ach. Minister odpowiada

W sprawie zgonów na SOR-ach minister Niedzielski odpowiedział w kontekście zmian, do jakich doszło w klasyfikacji. Jak zaznaczył szef resortu, w dobie pandemii rzeczywiście widoczny jest wzrost zgonów na oddziałach ratunkowych.

- Jeżeli chodzi o kwestie śmiertelności na SOR-ach to w międzyczasie nastąpiło kilka zmian klasyfikacyjnych, bo mamy zgony w karetkach. Nie mniej jednak, mamy do czynienia z sytuacją, że pandemia przyczyniła się w bardzo dużym stopniu do zwiększenie liczby zgonów. Specyfika covidu jeszcze w tej chwili jest taka, że przebieg od infekcji do zakażenia jest szybszy niż w poprzednich falach - zaznaczył Niedzielski.

Jak pisaliśmy pod koniec września w latach 2015-2019 odnotowano ponad 60 proc. wzrost zgonów w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych (SOR). W ubiegłym roku mieliśmy kolejny bardzo wysoki skok. Z danych przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia posłowi Krzysztofowi Brejzie wynikało, że w 2020 roku na SOR-ach zmarło ponad 15 tys. pacjentów (15 213).

Czytaj więcej: Dramat na SOR-ach. Zmarło ponad 15 tys. pacjentów tylko w ubiegłym roku

Adam Niedzielski: pierwsze testy już w karetce, stan wielu gwałtownie się pogarsza

Minister analizując kwestię zgonów na SOR-ach dodał także, że obecnie od infekcji do pogorszenia stanu zdrowia mija mniej więcej tydzień, czyli przebieg jest znacznie szybszy, niż ten obserwowany w poprzednich falach.

- Skutkuje to tym, że pierwsze testy wykonywane są w karetce. To nie jest ten przypadek, że ludzie w dużym stopniu samodzielnie są testowani i ze swoją dolegliwością udają się do lekarza, tylko to tak szybko następuje. Dlatego testy robione są dopiero w karetce, gdy u pacjentów następuje pogorszenie i potrzebują wsparcia respiratorowego - podkreślił minister.

Czytaj: Minister przyjmie zaproszenie od medyków na czwartek? Niedzielski: spotykamy się w piątek w ramach zespołu trójstronnego

Adam Niedzielski do studentów: apeluję, by walczyć o prawdę

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum