15 senatorów przygotowało apel do rządu o pilne porozumienie z medykami

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, Senat22 listopada 2021 09:28

Senatorowie chcą zaapelować do rządu o "pilne podjęcie działań zmierzających do porozumienia z przedstawicielami środowisk medycznych w celu możliwie najpełniejszej realizacji ich postulatów". Pierwsze czytanie projektu uchwały w tej sprawie zaplanowano 23 listopada na wspólnym posiedzeniu Komisji Zdrowia i Komisji Ustawodawczej.

Senat Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
  • We wtorek, 23 listopada, na Sali obrad plenarnych Senatu odbędzie się posiedzenie Komisji Zdrowia oraz Komisji Ustawodawczej
  • W porządku obrad jest pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie apelu do rządu o „pilne podjęcie odpowiednich działań zmierzających do porozumienia z przedstawicielami środowisk medycznych w celu możliwie najpełniejszej realizacji ich postulatów”
  • Apel ma przyjąć formę uchwały w sprawie obecnego stanu ochrony zdrowia. Autorami inicjatywy jest grupa kilkunastu senatorów Koalicji Obywatelskiej, Lewicy oraz jeden senator niezrzeszony

Senatorowie przygotowali apel do rządu o pilne porozumienie z medykami

-  Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża głębokie zaniepokojenie kryzysowym stanem systemu ochrony zdrowia w Polsce – tak zaczyna się projekt uchwały Senatu, który we wtorek, 23 listopada, będzie dyskutowany na połączonych posiedzeniach Komisji Zdrowia i Komisji Ustawodawczej.

Autorami projektu jest grupa kilkunastu senatorów Koalicji Obywatelskiej, Lewicy oraz jeden senator niezrzeszony. Tematem apel do rządu „pilne podjęcie odpowiednich działań zmierzających do porozumienia z przedstawicielami środowisk medycznych w celu możliwie najpełniejszej realizacji ich postulatów”.

Chodzi o trwający od 11 września protest medyków wokół Białego Miasteczka, ale również sytuację w ochronie zdrowia.

-  System ten od lat boryka się z wieloma problemami, które widoczne były już przed pandemią COVID-19, a obecnie znacznie się nasiliły. Wyzwań jest wiele, w szczególności należą do nich: niedofinansowanie, brak pracowników, nieefektywność profilaktyki i potrzeba leczenia pacjentów zgodnie ze standardami europejskimi i światowymi – wymieniają w uchwale senatorowie.

Czytaj: 22 listopada spotkanie członków Zespołu Trójstronnego. W porządku obrad ustawa o jakości i Fundusz Medyczny

Niedzielski: sytuacja w szpitalach jest stabilna. "To, że zajętość wynosi 80 proc., to nie jest zła informacja"

Szpital wojewódzki wstrzymuje przyjęcia na dwa oddziały do odwołania

"Unikanie konkretnych, szybkich decyzji pogarsza sytuację"

Jak wskazują, za „sprostanie im odpowiedzialny jest rząd”.

- Personel medyczny wszystkich specjalności pracuje rzetelnie i z wytężeniem, ale sytuacja, w jakiej został postawiony w wyniku lat zaniedbań, spowodowała protest Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia. Unikanie konkretnych, szybkich decyzji pogarsza sytuację. Bez dodatkowego finansowego wsparcia ochrony zdrowia i zdecydowanego dążenia do rozwiązania problemów kadrowych sytuacja pozostanie dramatyczna, nie gwarantując zapewnienia społeczeństwu choćby zadowalającego poziomu usług medycznych – czytamy w projekcie uchwały.

Oskarżenie o bierność kierowane jest pod adresem rządu: „niemal niedostrzegalne jest realne zarządzanie walką z epidemią”.

- W związku z zaistniałą sytuacją Senat Rzeczypospolitej Polskiej apeluje do rządu Rzeczypospolitej Polskiej o pilne podjęcie odpowiednich działań zmierzających do porozumienia z przedstawicielami środowisk medycznych w celu możliwie najpełniejszej realizacji ich postulatów – kończą senatorowie.

Autorami uchwały są: Paweł Arndt, Halina Bieda, Alicja Chybicka, Jerzy Fedorowicz, Stanisław Gawłowski, Tomasz Grodzki, Janusz Gromek, Jolanta Hibner, Danuta Jazłowiecka, Wojciech Konieczny, Beata Małecka-Libera, Ewa Matecka, Gabriela Morawska-Stanecka, Joanna Sekuła, Wojciech Ziemniak.

Czytaj również: Wynagrodzenie pielęgniarek mocno w górę. Dwie podwyżki dla dwóch grup

Znaczne podwyżki dla opiekunów medycznych. Jest nowy współczynnik najniższego wynagrodzenia

Protest pracowników ochrony zdrowia trwa od września

Dodajmy, że protest medyków w ramach Ogólnopolskiego Komitety Strajkowo-Protestacyjnego trwa od 11 września, czyli od demonstracji pracowników ochrony zdrowia w Warszawie. Od tego dnia przed KPRM działa również Białe Miasteczko.

W kolejnych tygodniach protestujący podjęli rozmowy z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia, które reprezentował wiceminister Piotr Bromber, ale te ostatecznie zakończyły się fiaskiem. Medycy apelowali, aby w rozmowy zaangażował się premier Mateusz Morawiecki, jednak bezskutecznie. Nie było również odpowiedzi ze strony wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.

Czytaj również: Krystyna Ptok: premier ma czas do 20 listopada. Co potem?

Dodatki covidowe dla diagnostów i sanitariuszy? Minister zdrowia ucina: "Nie będzie zmian"

DO POBRANIA

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum