×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

15 lutego posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia. W programie kilka kluczowych ustaw

Autor: MP • Źródło: gov.pl/Rynek Zdrowia15 lutego 2023 07:00

15 lutego zaplanowano posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia. Wśród tematów m.in. projekt zmian ustawy o refundacji, projekt zmian ustawy prawo farmaceutyczne, informacja Narodowego Funduszu Zdrowia o skutkach zmiany ustawy o zawodzie lekarza w zakresie finansowania świadczeń, czy informacja Ministerstwa Zdrowia o aktualnych pracach legislacyjnych w zakresie projektów ustaw, dla których resort jest wnioskodawcą.

15 lutego posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia. W programie kilka kluczowych ustaw
15 lutego posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia Fot. Shutterstock

 

Zespół Trójstronny ds. Ochrony Zdrowia. 15 lutego posiedzenie

W środę, 15 lutego, zaplanowano posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia. W trakcie obrad poruszanych będzie wiele tematów, dotyczących wdrożonych bądź planowanych nowelizacji kilku ustaw z obszaru ochrony zdrowia.

Wśród nich są: projekt ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, a także projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo farmaceutyczne.

Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawi natomiast informację o skutkach wejścia w życie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty w zakresie finansowania świadczeń opieki zdrowotnej.

Procedowana jesienią 2022 roku ustawa wywoływała kontrowersje w środowisku. Wbrew tytułowi zrewolucjonizowała ona finansowanie ochrony zdrowia poprzez przerzucenie od 1 stycznia 2023 roku z budżetu państwa na NFZ kosztów m.in. świadczeń wysokospecjalistycznych, ratownictwa medycznego czy darmowych leków dla osób w wieku 75+ oraz dla kobiet w ciąży.

W opinii przeciwników takiego rozwiązania jej wprowadzenie oznacza uszczuplenie budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia - tylko w tym roku - o 13 mln zł, co w jeszcze większym stopniu utrudni dostęp pacjentom do świadczeń.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski odpowiedzialny za ustawę wielokrotnie podkreślał natomiast, że "ma ona na celu optymalizację wydatków na ochronę zdrowia" i "w żaden sposób nie wpłynie na realizację świadczeń".

Ustawa o modernizacji szpitalnictwa do końca marca?

Resort zdrowia przedstawi zaś informację na temat aktualnych pracach legislacyjnych w zakresie projektów ustaw, dla których minister zdrowia jest wnioskodawcą.

W kolejce do uchwalenia jest m.in. ustawa o modernizacji szpitalnictwa, która już kilkukrotnie była przekładana.

W rozmowie z Rynkiem Zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że resort ma przygotowany wniosek o wpisanie projektu do prac legislacyjnych rządu.

- Dajemy sobie czas do końca marca, wtedy będziemy wiedzieć, czy jest dzisiaj przestrzeń na jej procedowanie w Sejmie - przyznał minister zdrowia.

Wyjaśniał, że "arytmetyka sejmowa pokazała, iż nie da się przeprowadzić ustawy, która by tak głęboko reformowała szpitalnictwo, dlatego zdecydowaliśmy się na przygotowanie ustawy w wersji soft".

- Podstawą ustawy będzie fundusz restrukturyzacyjny, z którego korzystać będą mogły zadłużone szpitale, które przedstawią plany restrukturyzacyjne. Chcemy więc dać marchewkę w zamian za samodzielne zaproponowanie zamian i reformy szpitali - podkreślił Adam Niedzielski.

Harmonogram posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia (15 lutego, godz. 11.00):

 1. Przyjęcie porządku obrad.
 2. Przyjęcie protokołu z posiedzenia w dniu 21 października 2022 r.
 3. Projekt ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw.
 4. Projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw.
 5. Informacja Narodowego Funduszu Zdrowia o skutkach wejścia w życie ustawy z dnia 16 listopada 2022 r. o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw w zakresie finansowania świadczeń opieki zdrowotnej.
 6. Informacja Ministerstwa Zdrowia o aktualnych pracach legislacyjnych w zakresie projektów ustaw, dla których Minister Zdrowia jest wnioskodawcą.
 7. Sprawy różne.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze