15 czerwca protest medyków pod Sejmem. W manifestacji wezmą udział m.in. pielęgniarki, położne i fizjoterapeuci

Autor: oprac. KM • Źródło: OZZPiP, Rynek Zdrowia14 czerwca 2021 15:00

Protest medyków pod Sejmem. Na 15 czerwca Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych zapowiedział manifestację "Medycy pod Sejmem. Dzień testu wiarygodności polityków"

"Przyjęcie przez Sejm ustawy z poprawkami Senatu to pierwszy krok do poprawy jakości opieki i leczenia". Fot. Shutterstock
  • Manifestacja medyków zgromadzi m.in. pielęgniarki, położne, fizjoterapeutów i inne zawody medyczne
  • 15 czerwca ma odbyć się ostateczne głosowanie posłów nad nowelizacją ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych
  • Nie ma godnych wynagrodzeń - nie ma medyków - nie ma leczenia - czytamy w komunikacie OZZPiP dotyczącym manifestacji

15 czerwca w Sejmie ma mieć miejsce rozpatrzenie uchwały Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

To także dzień, w którym pod budynkiem Sejmu zbiorą się przedstawiciele zawodów medycznych: pielęgniarki, pielęgniarze i położni oraz zrzeszeni w Forum Związków Zawodowych fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni, technicy elektroradiologii, fizjoterapii i analityki medycznej, ratownicy medyczni oraz współpracujący z FZZ lekarze i farmaceuci oraz przedstawiciele zawodów niemedycznych z całej Polski.

Ostateczne głosowanie

OZZPiP przypomina, że nowelizacja ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych wraz z trzema poprawkami została jednogłośnie przyjęta przez Senat 10 czerwca. W związku z nowelizacją ustawy protesty odbyły się już wcześniej: 12 maja i 7 czerwca.

Przyjęcie przez Sejm ustawy z poprawkami Senatu to pierwszy krok do poprawy jakości opieki i leczenia pacjentów poprzez godne traktowanie pracowników ochrony zdrowia - piszą pielęgniarki.

Test wiarygodności polityków

OZZPiP zapowiada, że "15 czerwca będzie dniem testu wiarygodności polityków", którzy - jak piszą pielęgniarki - od lat obiecują obywatelom RP zwiększenie dostępności do usług zdrowotnych, zmniejszenie kolejek, zniesienie limitów do specjalistów i wyższe wynagrodzenia kadr medycznych.

Zdaniem przewodniczącej OZZPiP Krystyny Ptok, autorki komunikatu, "odrzucenie przez Sejm poprawek Senatu przekreśli zapowiadaną po raz kolejny poprawę jakości systemu ochrony zdrowia. W końcowych słowach komunikatu Ptok alarmuje:

NIE MA SAMOOBSŁUGOWYCH SZPITALI!
NIE MA GODNYCH WYNAGRODZEŃ – NIE MA MEDYKÓW – NIE MA LECZENIA!

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum