×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

140 pielęgniarek z wypowiedzeniami. OZZPiP organizuje protest przeciwko degradacji i dyskryminacji

Autor: Mariusz Polak • Źródło: Rynek Zdrowia15 lutego 2023 11:55

"Małopolska walczy o przyszłość pielęgniarstwa". Pod tym hasłem 21 lutego pielęgniarki i położne zorganizują manifestację w Tarnowie, gdzie przejdą ulicami miasta. - Sprzeciwiamy się degradacji, dyskryminacji i omijaniu ustawy o najniższych wynagrodzeniach - mówi Agata Kaczmarczyk, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Małopolsce.

140 pielęgniarek z wypowiedzeniami. OZZPiP organizuje protest przeciwko degradacji i dyskryminacji
21 lutego pielęgniarki wyjdą na ulice Tarnowa. Protestują przeciwko omijaniu podwyżek Fot. Shutterstock
 • 21 lutego w Tarnowie zaplanowano manifestację pielęgniarek i położnych
 • Będą protestować przeciwko omijaniu ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, która od 1 lipca 2022 roku zagwarantowała im podwyżki
 • Jak wylicza Agata Kaczmarczyk, przewodnicząca OZZPiP regionu małopolskiego, w Szpitalu Wojewódzkim w Tarnowie degraduje się 140 pielęgniarek, aby ominąć ustawę
 • - Chcemy zasygnalizować rządzącym, że bardzo źle się dzieje praktycznie w całej Małopolsce - mówi Agata Kaczmarczyk, przewodnicząca OZZPiP regionu małopolskiego
 • - Rolą ministra nie jest ręczne zarządzanie każdym szpitalem i jeżeli ktoś tego oczekuje, to mylnie odbiera rolę ministerstwa - podkreślał Adam Niedzielski w rozmowie z Rynkiem Zdrowia
 • O tym ile powinny "ważyć" wynagrodzenia w systemie ochrony zdrowia będziemy mówić w trakcie VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, który 9-10 marca 2023 zaplanowano w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach

21 lutego manifestacja pielęgniarek i położnych w Tarnowie

- Pierwszym problemem jest degradacja pielęgniarek z tytułem magistra i specjalizacją, a drugim - ogromne kominy płacowe pomiędzy poszczególnymi grupami, do których kwalifikowane są w tabeli płac. Rozumiemy, że jeżeli ktoś ma wyższe kwalifikacje, wyższe wykształcenie, powinien więcej zarabiać, ale z zachowaniem rozsądku. A doliczając dodatki, różnice w zarobkach pomiędzy najniższą i najwyższą grupą, sięgają nawet 2,5 tys. zł - tłumaczy Agata Kaczmarczyk, przewodnicząca OZZPiP regionu małopolskiego.

- Jednocześnie w żaden sposób nie docenia się doświadczenia zawodowego, które w tej profesji ma ogromne znaczenie. Bo to właśnie doświadczenie w dużym stopniu przekłada się na jakość opieki nad pacjentem - dodaje.

Manifestację zaplanowano na 21 lutego w Tarnowie, gdzie nastąpi przemarsz ulicami miasta spod Specjalistycznego Szpital im. E. Szczeklika do Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza.

Pielęgniarki sprzeciwiają się:

 • degradacji ze stanowisk,
 • zaniżonym wynagrodzeniom dla pielęgniarek z dużym doświadczeniem po liceum medycznym

140 pielęgniarek z wypowiedzeniami

Jak wyjaśnia Kaczmarczyk, to właśnie w Szpitalu Wojewódzkim jest obecnie bardzo napięta sytuacja. 

- W tej placówce bardzo dobrze skonstruowany jest regulamin wynagradzania, który de facto nie pozwala na różne kombinacje. Aby ominąć zagwarantowane ustawę podwyżki, dyrekcja podjęła decyzję, że likwiduje jedno ze stanowisk pracy i w trybie wypowiedzeń grupowych degraduje się 140 pielęgniarek - tłumaczy przewodnicząca małopolskiego OZZPiP.

- Spora część pielęgniarek zapowiedziała, że gdy otrzyma wypowiedzenia, weźmie odprawę, skieruje sprawę do sądu i pójdzie pracować w inne miejsce. Frustracja jest tym wyższa, iż w przypadku innych zawodów czy administracji, nie ma kombinacji, nie ma obchodzenia ustawy i podwyżki wypłacane są w pełni - mówi Kaczmarczyk.

- Według statystyk Tarnów jest jednym z najszybciej starzejących się miast w Polsce. Czy miasto stać na utratę kilkudziesięciu pielęgniarek? - zapytuje.

- We wtorek mieliśmy w Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych zebranie. Po raz kolejny uzupełnialiśmy rejestr pielęgniarek i położnych. Wciąż ten bilans mamy ujemny, czyli więcej wykreślamy z różnych powodów z zawodu niż przyjmujemy - dodaje.

Pielęgniarki przeniesione z niższej do wyższej grupy

Pielęgniarki wyruszą spod Specjalistycznego Szpital im. E. Szczeklika, co niejako jest symboliczne.

Tam dyrektor zdecydował o przesunięciu pielęgniarek z III do II, czyli wyższej grupy zaszeregowania, określonej w ustawie o minimalnych wynagrodzeniach. 

- Od 1 stycznia 2023 r. 140 z 360 pracującym w szpitalu pielęgniarkom podnoszę wynagrodzenie zasadnicze na 5776 zł brutto. To pielęgniarki z licencjatem i ze średnim wykształceniem, które wcześniej były zaszeregowane do III grupy i których zasadnicze wynagrodzenie wynosiło 5323 zł brutto - tłumaczył w rozmowie z Rynkiem Zdrowia dyrektor szpitala Marcin Kuta.

- Wykonywały taką samą pracę, jak pielęgniarki z wyższej, II grupy zaszeregowania. Zakomunikowałem, że skoro Kodeks Pracy mówi o takim samym wynagradzaniu, na tym samym stanowisku przy tych samych czynnościach i odpowiedzialności powinny otrzymywać wynagrodzenie zasadnicze jak w II grupie - wyjaśniał, dodając, że przejście do II grupy będzie dotyczyć tych pielęgniarek, które mają przynajmniej 5-letni okres pracy.

"Rolą ministra nie jest ręczne zarządzanie każdym szpitalem"

W ubiegłym tygodniu Ogólnopolski Związek Pielęgniarek i Położnych podsumował dotychczasowe nieprawidłowości w wypłatach wynagrodzeń w poszczególnych regionach.

Według wyliczeń Związku, na Śląsku jedna trzecia, na Podkarpaciu dwie trzecie, a w Świętokrzyskiem jedynie trzy szpitale realizują podwyżki w pełni. Na drugim biegunie region lubuski, gdzie większość szpitali uznała kwalifikacje pielęgniarek i położnych.

- Bulwersujące dla pielęgniarek są wypowiedzi czołowych polityków ekipy rządzącej, którzy twierdzą, że problem jest tylko w Małopolsce i częściowo na Podkarpaciu. Problem jest w całej Polsce - podkreślała wówczas przewodnicząca śląskiego OZZPiP Iwona Borchulska.

Związek wyliczał, że obecnie złożonych zostało kilkaset pozwów do sądów w sprawie braku realizacji uchwalonych w ubiegłym roku podwyżek i zapowiadał kolejne oraz "jakąś formę protestów".

- Rozumiem, że ich działanie wynika m.in. z roku wyborczego zarówno politycznego, jak i wyborów w samym środowisku pielęgniarek (16-18 maja zaplanowano wybory w Naczelnej Izbie Pielęgniarek i Położnych - przyp red.) - ocenił w rozmowie z Rynkiem Zdrowia minister zdrowia.

- Rolą ministra nie jest ręczne zarządzanie każdym szpitalem i jeżeli ktoś tego oczekuje, to mylnie odbiera rolę ministerstwa - podkreślał Adam Niedzielski.

Pytany o powrót systemu, w którym podwyżki przyznawane były na PESEL - o co m.in. postulują pielęgniarki - odpowiada stanowczo: nie.

Ile zarabiają pielęgniarki i położne?

Przypomnijmy, że zgodnie z uchwaloną w ubiegłym roku nowelizacją ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia od 1 lipca 2022 roku pielęgniarki zaszeregowane są do trzech grup w tabeli płac, w zależności od kwalifikacji wymaganych na danym stanowisku.

Ich minimalna pensja wynosi:

 • I grupa: pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem magister położnictwa z wymaganą specjalizacją - 7 304,66 zł brutto 
 • II grupa: pielęgniarka, położna z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie magisterskim; pielęgniarka, położna z wymaganym wyższym wykształceniem (studia I stopnia) i specjalizacją, albo pielęgniarka, położna ze średnim wykształceniem i specjalizacją - 5 775,78 zł brutto,
 • III grupa: pielęgniarka, położna z wymaganym średnim wykształceniem albo pielęgniarka, położna z wymaganym średnim wykształceniem, która nie posiada tytułu specjalisty - 5 322,78 zł brutto.

Ta sama nowelizacja gwarantuje w lipcu rewaloryzację pensji. Dzięki temu od 1 lipca 2023 roku - zgodnie z szacunkami Ministerstwa Zdrowia - pensje pielęgniarek wyniosą:

 • I grupa - 8186,53 zł brutto - wzrost o 881,87 zł
 • II grupa - 6473,07 zł brutto - wzrost o 697,29 zł
 • III grupa 5965,38 zł brutto - wzrost o 642,60 zł
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze