×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

14 grudnia rozporządzenie o weryfikacji certyfikatów covidowych. Dzień później nowe obostrzenia

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP, Ministerstwo Zdrowia13 grudnia 2021 12:46Aktualizacja: 13 grudnia 2021 19:22

14 grudnia pojawi się rozporządzenie epidemiczne w sprawie weryfikacji certyfikatów covidowych przez przedsiębiorców - zapowiedział dziś rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Ma to związek z wchodzącymi od 15 grudnia nowymi obostrzeniami.

14 grudnia rozporządzenie o weryfikacji certyfikatów covidowych. Dzień później nowe obostrzenia
Sprawdzanie certyfikatów covidowych w komunikacji publicznej we Włoszech Fot. EPA/Mourad Balti Touati Dostawca: PAP/EPA.
 • 15 grudnia zaczną obowiązywać nowe obostrzenia covidowe, w tym zaostrzone limity osób dla restauracji, hoteli, sklepów, kin, galerii handlowych czy obiektów sportowych
 • Do limitów nie będą wliczane osoby zaszczepione. Jednak, aby sprawdzić, czy ktoś ma szczepienie przeciwko COVID-19, trzeba sprawdzić paszport covidowy
 • Rzecznik Ministerstwa Zdrowia zapowiedział, że we wtorek, 14 grudnia, zostanie opublikowane rozporządzenie o sposobie weryfikacji certyfikatów covidowych

Sprawdź: Zwolnienie lekarskie z nowego powodu od 2022 roku

L4 bez zasiłku chorobowego. Od 2022 ważne zmiany w zwolnieniach lekarskich

Zamiast neurochirurgii oddział covidowy w szpitalu wojewódzkim

Nowe obostrzenia od 15 grudnia. Ostrzejsze limity w restauracjach i komunikacji 

Od 15 grudnia będą obowiązywały nowe limity osób w miejscach publicznych. W transporcie zbiorowym ma on wynosić 75 proc. obłożenia. Kolejno w restauracjach, barach i hotelach, kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych limit został obniżony do 30 proc. Zwiększenie limitu będzie możliwe tylko dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę za pomocą certyfikatu COVID-19.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował na poniedziałkowej konferencji, że nowe rozporządzenie epidemiczne dotyczące m.in. sposobu weryfikacji certyfikatów covidowych pojawi się we wtorek. W poniedziałek rano zostało wysłane na obieg Rady Ministrów - dodał.

Czytaj więcej: Nowe obostrzenia od 15 grudnia. Co się zmieni? Nowe zasady i limity

Zostawili mu w ranie 4 cm łańcucha od piły. Interweniuje Rzecznik Praw Pacjenta

Przedsiębiorcy będą sprawdzać certyfikaty covidowe

Andrusiewicz przekazał też, że "w rozporządzeniu pojawi się dokładne wskazanie, na czym ma polegać udowodnienie, czy jesteśmy osobą zaszczepioną, czy mamy certyfikat covidowy".

- Jeżeli od 15 grudnia wchodzą ostrzejsze limity do 30 proc. do restauracji, hoteli, będzie wskazanie, że jeżeli klient zechce wejść ponad limit, jest obowiązany pokazać certyfikat covidowy. Czyli klient jest zobowiązany, jeśli zechce wejść. Jeżeli nie, nie musi niczego okazywać - powiedział Andrusiewicz.

Czytaj także: L4 bez zasiłku chorobowego. Od 2022 ważne zmiany w zwolnieniach lekarskich

Od 2022 zmiany w ZUS, które dotkną miliony Polaków. To trzeba wiedzieć

Jakie obostrzenia od 15 grudnia?

15 grudnia zaczną obowiązywać nowe obostrzenia covidowe, a dokładniej pierwsza część pakietu restrykcji zapowiedzianego w ubiegłym tygodniu przez ministra zdrowia. Co konkretnie się zmieni? 

Nowe limity osób od 15 grudnia:

 • transport zbiorowy – max. 75 proc. obłożenia
 • restauracje, bary i hotele – max. 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę za pomocą certyfikatu COVID-19)
 • kina, teatry, obiekty sportowe i sakralne – max. 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych za pomocą certyfikatu COVID-19)
 • Dodatkowo, w kinach będzie obowiązywał zakaz jedzenia i picia podczas seansów.
 • Od 15 grudnia do odwołania zostaną zamknięte kluby, dyskoteki i inne miejsca udostępnione do tańczenia. Wyjątkiem będzie Sylwester (31.12-1.01)

Obowiązkowe testy na koronawirusa:

 • Od 15 grudnia każda osoba przed przylotem do Polski spoza strefy Schengen będzie musiała wykonać test na COVID-19. Test powinien być wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy. Co ważne, zaszczepienie nie zwalnia z obowiązku testowania.
 • Od 15 grudnia obowiązkowy test będzie dotyczył także osób, które mieszkają z osobą zakażoną COVID-19. W tej sytuacji również zaszczepienie nie będzie zwalniać z obowiązku testowani.

Czytaj koniecznie: Wojna o szpital. Medycy na wyczerpaniu, wojewoda chce nowych łóżek covidowych

Krytyczna sytuacja szpitala dziecięcego. Od 1 stycznia szpital opuści 77 lekarzy

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze