12 sierpnia Zespół Trójstronny przyjrzy się wdrażaniu podwyżek. "Pilnujemy ustawy"

Autor: oprac. MP • Źródło: MZ/Rynek Zdrowia11 sierpnia 2022 07:30

W piątek - 12 sierpnia - zaplanowano posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia przy Ministrze Zdrowia, którego głównym tematem będzie wdrażanie ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia.

12 sierpnia Zespół Trójstronny przyjrzy się wdrażaniu podwyżek. "Pilnujemy ustawy"
Ministerstwo Zdrowia analizuje zgłoszenia o nieprawidłowościach w szeregowaniu pracowników Fot. Shutterstock
  • Na 12 sierpnia zaplanowano posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia
  • Głównym tematem obrad ma być przebieg wdrażania ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia
  • Jednym z palących problemów po wprowadzeniu ustawy są nieprawidłowości w szeregowaniu pracowników zgłaszane do Państwowej Inspekcji Pracy
  • - Analizujemy zgłoszenia o nieprawidłowościach, które spływają zarówno do Inspekcji, jak i bezpośrednio do Ministerstwa Zdrowia - tłumaczy wiceminister zdrowia Piotr Bromber

12 sierpnia posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia

W piątek, 12 sierpnia, posiedzenie prezydium a następnie Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia. Głównym tematem obrad ma być "wdrażanie znowelizowanej ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych".

Proponowany porządek obrad (godz. 11):

  1. Przyjęcie porządku obrad,
  2. Przyjęcie protokołu z posiedzenia w dniu 30 czerwca 2022 r.,
  3. Wdrażanie znowelizowanej ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych,
  4. Sprawy różne.

"Będziemy pilnować przestrzegania ustawy"

Jak zapowiada w rozmowie z nami wiceminister zdrowia Piotr Bromber, udział w spotkaniu wezmą m.in. przedstawiciele Inspekcji Pracy, NFZ i AOTMiT.

- Analizujemy zgłoszenia o nieprawidłowościach (w szeregowaniu pracowników - przyp. red.), które spływają zarówno do Inspekcji, jak i bezpośrednio do Ministerstwa Zdrowia. Zapowiedzieliśmy, że będziemy pilnować przestrzegania ustawy i tak się też dzieje - tłumaczy wiceminister Bromber.

Wyjaśnia również, że trwają prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie taryfikatora kwalifikacyjnego.

Na marginesie dodajmy, że Zespół Trójstronny ds. Ochrony Zdrowia działa od lutego 2005 r., jest wynikiem uzgodnień Ministerstwa Zdrowia z Prezydium Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych. Z powodów organizacyjnych i merytorycznych umiejscowiony jest przy Ministerstwie Zdrowia, które zapewnia jego obsługę w formie sekretariatu.

Stronę rządową, reprezentuje po jednym przedstawicielu wyznaczonym przez: Ministra Zdrowia, Ministra Edukacji i Nauki, Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, Ministra Finansów, Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii.

Stronę pracowników: reprezentuje po dwóch przedstawicieli wyznaczonych przez: Forum Związków Zawodowych, NSZZ „Solidarność” oraz Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

Stronę pracodawców, reprezentuje po dwóch przedstawicieli wyznaczonych przez: Konfederację Lewiatan, Pracodawców RP, Związek Rzemiosła Polskiego oraz Business Centre Club – Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum