11 września lepiej nie chorować. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy wyjdą na ulice. Będą wuwuzele i białe miasteczko
Strajk medyków. "Jakość w miejsce bylejakości" – to hasło protestu pracowników ochrony zdrowia, który odbędzie się 11 września w Warszawie. W demonstracji weźmie udział nawet kilkanaście tysięcy osób, m.in. lekarze, pielęgniarki, ratownicy, anestezjolodzy, diagności, fizjoterapeuci, a także farmaceuci.

- Jakość w miejsce bylejakości – to hasło przewodnie strajku medyków, który odbędzie się 11 września w Warszawie
- W demonstracji ma wziąć udział nawet kilkanaście tysięcy osób, m.in. lekarze, pielęgniarki, ratownicy, anestezjolodzy, diagności, fizjoterapeuci, a także farmaceuci
- Pracownicy ochrony zdrowia domagają się spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim oraz realizacji pięciu postulatów
11 września ogólnopolski strajk medyków w Warszawie
Żądamy lepszej ochrony zdrowia. Jakość w miejsce bylejakości – to hasło przewodnie strajku pracowników ochrony zdrowia, który zaplanowano 11 września w Warszawie.
Ma to być jedna z największych demonstracji medyków, w której – według wstępnych szacunków organizatorów – może wziąć udział nawet kilkanaście tysięcy osób.
Na ulice wyjdą m.in. lekarze, pielęgniarki, ratownicy, anestezjolodzy, diagności, fizjoterapeuci, a także farmaceuci. Wielu z nich przyjedzie do stolicy z całej Polski.
Wszyscy domagają się pilnego spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim, ale także realizacji pięciu kluczowych postulatów.
Protest lekarzy, pielęgniarek i pracowników ochrony zdrowia rozpocznie się 11 września o godzinie 12. i potrwa około pięciu godzin. Protestujący spotkają się przed Ministerstwem Zdrowia i stąd przejdą pod Sejm.
Czytaj więcej: Co zatrzyma strajk medyków? Wiceprezes NRL: "Rząd musiałby spełnić kilka warunków"
Krystyna Ptok o strajku medyków: "System jest coraz bardziej niebezpieczny dla pacjentów"
Największa centrala związkowa mówi dość. "Nie będziemy klakierami Nowego Ładu"
Strajk medyków. To musisz wiedzieć:
- odbędzie się 11 września w Warszawie
- protest wystartuje o godz. 12.
- rozpoczęcie planowane jest przed Ministerstwem Zdrowia
- zakończenie przed Sejmem
Protest lekarzy, pielęgniarek i pracowników ochrony zdrowia. Czego się domagają?
Przypomnijmy: medycy apelują o pilne spotkanie z premierem, poza tym Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy przedstawił pięć kluczowych dla pracowników ochrony zdrowia postulatów.
To m.in. wzrost nakładów na system opieki zdrowotnej w Polsce do 8 proc. PKB, zwiększenie wynagrodzeń, większa liczba świadczeń dla pacjentów, podwyższenie ich jakości, ale również zwiększenie liczby pracowników pracujących w systemie ochrony zdrowia do poziomów średnich w krajach OECD i UE.
- Kluczowe kwestie, którymi rządzący powinni się zająć to zaniedbany fundament OZ, czyli bezpieczeństwo i zaufanie. Konieczne jest zwiększenie dostępności i rozładowanie kolejek poprzez wsparcie lekarzy asystentami medycznymi, wprowadzenie systemu no-fault oraz uczciwy system płac – przypomina Region Mazowiecki OZZL na Twitterze.
Związkowcy dodają, że dla uczestników manifestacji przygotowali wuwuzele oraz maseczki.
Sprawdź: Bukiel: minister Niedzielski demonstracyjnie pokazywał, że z lekarzami się nie liczy
Pielęgniarki umierają w wieku 62 lat. "Być może premier nie wie, że jest katastrofa"
Najpierw wielka manifestacja, potem "białe miasteczko"
Jak zapowiadają organizatorzy strajku, na demonstracji protest się nie zakończy. W planach jest również „białe miasteczko”.
- Zaraz po demonstracji rozstawiamy namioty we wkrótce ujawnionej lokalizacji i zajmujemy ją, wzorem pielęgniarek z 2007 roku – zapowiada Porozumienie Rezydentów.
W „białym miasteczku” będą się odbywały m.in. codzienne konferencje prasowe, ale nie tylko.
- Pozostałą część dnia wypełnią warsztaty i panele edukacyjne, a także szereg innych atrakcji dla sympatyków naszej sprawy. Poruszać będziemy problematyczne obszary obecnego systemu z podziałem na dziedziny - w kolejności od najbardziej powszechnych problemów. Do udziału w dyskusji zachęcamy przedstawicieli wszystkich osób tworzących ochronę zdrowia oraz samych pacjentów - możemy naprawić to razem! – wyjaśniają lekarze.
Czytaj również: Strajk w ochronie zdrowia. Będzie nowe "białe miasteczko". Pierwsze zrobiły pielęgniarki 14 lat temu
Strajk medyków. Pięć postulatów
Warto podkreślić, że w organizację strajku pracowników ochrony zdrowia w Warszawie zaangażowała się rekordowa liczba związków i samorządów zawodowych działających w obszarze ochrony zdrowia. Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy powołano już 2 sierpnia.
W skład Komitetu wchodzą m.in. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii. Ponadto są tu również przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Radioterapii, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Bloku Operacyjnego Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Związku Zawodowego Pracowników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Publicznej,Naczelnej Izby Lekarskiej, Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, Krajowej Izby Fizjoterapeutów, Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych oraz Naczelnej Izby Aptekarskiej.
Niedługo później do Komitetu dołączyły również Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego, Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych, a także Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Elektroradiologii.
Pięć postulatów pracowników ochrony zdrowia:
- znacznie szybszy niż planowany wzrost nakładów na system opieki zdrowotnej do wysokości nie 7%, ale 8% PKB (jak w krajach sąsiednich, średnia OECD na 2018 rok wynosi 8.8% PKB)
- zwiększenie wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia do poziomów średnich w OECD i UE względem średniej krajowej, celem zahamowania emigracji zewnętrznej (zagranicznej) i wewnętrznej (do sektora prywatnego) pracowników opieki zdrowotnej
- zwiększenie liczby finansowanych świadczeń dla pacjentów oraz poprawa dostępności pacjenta do świadczeń
- podwyższenie jakości świadczeń dla pacjentów – jesteśmy krajem UE a nie WNP, potrzebna jest opieka lekarska, pielęgniarska, ale też fizjoterapeutyczna, rehabilitacyjna i farmaceutyczna oraz dostęp do nowoczesnych form diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej
- zwiększenie liczby pracowników pracujących w systemie ochrony zdrowia do poziomów średnich w krajach OECD i UE, szczególnie w sytuacji starzenia się społeczeństwa i zwiększania się zapotrzebowania na świadczenia opieki zdrowotnej
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (3)