11 stycznia w Sejmie weryfikacja covidowa w pracy. Projekt rozpatrzy Komisja Zdrowia

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia11 stycznia 2022 06:00

We wtorek, 11 stycznia Sejmowa Komisja Zdrowia rozpatrzy poselski projekt ustawy, między innymi umożliwiającej pracodawcom sprawdzanie, czy pracownicy zaszczepili się przeciwko COVID-19. Batalia o przeforsowanie tej regulacji ma już swoją historię.

Weryfikacja szczepień pracowników. Tym projektem zajmie się Sejmowa Komisja Zdrowia FOT. PAP/Rafał Guz
 • Pierwsze czytanie projektu ustawy - dającej pracodawcom, m.in. możliwość zażądania od pracownika informacji o wykonaniu szczepienia na COVID-19 - miało odbyć w Sejmowej Komisji Zdrowia 15 grudnia 2021 r.
 • Posiedzenie zostało odwołane, gdyż na sali był nadkomplet zainteresowanych, w tym posłowie Konfederacji, którzy nie byli zaproszeni
 • Publiczne wysłuchanie projektu odbyło się 5 stycznia 2022 r. i zostało zdominowane przez przeciwników covidowej weryfikacji w miejscu pracy
 • We wtorek, 11 stycznia projekt ma zostać rozpatrzony przez Sejmową Komisję Zdrowia. Czy tym razem prace nad nim ruszą z miejsca?
 • - Przede wszystkim chciałbym, aby dyskusja miała merytoryczny, rzeczowy charakter - powiedział Rynkowi Zdrowia poseł Tomasz Latos, przewodniczący komisji

Nadkomplet zainteresowanych kontrowersyjnym projektem

Poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19 od kilku tygodni wzbudza ogromne emocje. Batalia o przeforsowanie tej regulacji ma już swoją historię.

Przypomnijmy, że pierwsze czytanie projektu ustawy - dającej pracodawcom, m.in. możliwość zażądania od pracownika informacji o przebytej infekcji SARS-CoV-2 lub wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19 - miało zostać przeprowadzone w Sejmowej Komisji Zdrowia już 15 grudnia 2021 r. Posiedzenie ostatecznie się nie odbyło.

Ponieważ na sali był nadkomplet zainteresowanych projektem, w tym osoby, których nie zaproszono, poseł Tomasz Latos (PiS), przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia odwołał posiedzenie. Sali nie chcieli opuścić, m.in. Grzegorz Braun i inni posłowie Konfederacji. Ponieważ projekt wywołuje tak duże zainteresowanie i emocje, zdecydowano, że stanie się przedmiotem publicznego wysłuchania.

Covidowa weryfikacja. Zamiast pierwszego czytania było publiczne wysłuchanie

Publiczne poselskiego projektu odbyło się 5 stycznia 2022 r., w trakcie posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia, na którym ponownie licznie zjawili się jego przeciwnicy. Wskazywali, m.in., że projektowana regulacja jest niezgodna z konstytucją, prawem oraz z przepisami RODO.

Oburzenia przebiegiem wysłuchania publicznego nie krył samorząd lekarski. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, prof. Andrzej Matyja zamierzał wziąć udział w posiedzeniu, ale w uzgodnieniu z Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej postanowił ograniczyć swoje wystąpienie do formy pisemnej. Zostało ono przekazane przewodniczącemu Sejmowej Komisji Zdrowia Tomaszowi Latosowi.

Jak podkreśla prof. Andrzej Matyja, w czasie wysłuchania publicznego zabrakło głosów przedstawicieli Rady Medycznej, środowisk medycznych oraz eksperckich.

- Ich udział został uniemożliwiony przez zmasowany sposób zajęcia miejsc przez osoby głoszące tezy niezgodne z aktualną wiedzą medyczną - czytamy w komunikacie na Naczelnej Izby Lekarskiej.

Poseł Tomasz Latos zdecydowanie odpiera taki zarzut: - Każdy, kto w wyznaczonym terminie zapisał się do zabrania głosu podczas publicznego wysłuchania, mógł to zrobić bez żadnych przeszkód i niezależnie od swojej opinii na temat szczepień czy ich sprawdzania przez pracodawcę - podkreśla poseł w rozmowie z Rynkiem Zdrowia.

Proces legislacyjny zacznie się na dobre?

Dodaje: - Nie jest więc prawdą, że ktokolwiek, w jakikolwiek sposób uniemożliwiał udział w wysłuchaniu środowiskom medycznym - jak, wbrew faktom - utrzymuje w swoim komunikacie Naczelna Izba Lekarska.

- Osobiście bardzo liczyłem na to, że podczas wysłuchania publicznego licznie będą reprezentowane środowiska zwolenników szczepień, w tym oczywiście przedstawiciele zawodów medycznych - zaznacza przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia.

- Jestem więc zaskoczony oświadczeniem samorządu lekarskiego, tym bardziej, że prezes NRL prof. Andrzej Matyja jako jeden z pierwszych zapisał się do zabrania głosu podczas wysłuchania, ale ostatecznie zrezygnował, czego zresztą bardzo żałuję - powiedział nam Tomasza Latos.

Szefa sejmowej komisji zapytaliśmy też, czy wierzy, że tym razem proces legislacyjny dotyczący tego projektu wreszcie ruszy z miejsca?

- Przede wszystkim chciałbym, aby dyskusja miała merytoryczny, rzeczowy charakter. Oczywiście rozpatrzenie projektu przez komisję jest bardzo ważne. Zwracam jednak uwagę, że podczas publicznego wysłuchania nie mieli okazji szeroko wypowiedzieć ci, których przecież ten projekt w znacznej mierze dotyczy, czyli sami pracodawcy. Powinni mieć taką możliwość podczas wtorkowego posiedzenia - powiedział nam poseł Latos.

Czego może zażądać pracodawca od pracownika

Poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19 ma wprowadzić rozwiązania w zakresie:

 • Możliwości wykonywania przez pracownika (lub osoby pozostającej w stosunku cywilnoprawnym z pracodawcą) nieodpłatnych testów w kierunku SARS-CoV-2, w tym finansowanych ze środków publicznych
 • Możliwości zażądania przez pracodawcę od pracownika lub osoby pozostającej w stosunku cywilnoprawnym z tym pracodawcą okazania informacji o posiadaniu ważnego:
  - negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2
  informacji o przebytej infekcji SARS-CoV-2
  wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19.
 • Projekt przewiduje też możliwość oddelegowania pracownika do pracy poza stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum