×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

11 lutego Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Ponad tysiąc operatorów odbiera 21 mln połączeń

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP11 lutego 2023 12:42

Policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe przy współpracy z Wielkopolskim Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu przygotowały specjalny spot, w którym przypominają o przypadającym w sobotę 11 lutego Europejskim Dniu Numeru Alarmowego 112. Operatorzy numerów alarmowych odbierają połączenia przychodzące na numer 112, a także 997 i 998. W 2022 roku w Polsce odebrano 21 mln połączeń.

11 lutego Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Ponad tysiąc operatorów odbiera 21 mln połączeń
11 lutego obchodzony jest Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 Fot. PAP/Marcin Bielecki

 

11 lutego Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

- Znaczenia codziennej pracy Centrów Powiadamiania Ratowniczego nie sposób jest przecenić - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do uczestników odbywających się w sobotę w Krakowie ogólnopolskich obchodów Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112.

- Uświadamiamy sobie, że wagi i znaczenia codziennej pracy Centrów Powiadamiania Ratowniczego nie sposób jest przecenić. Tworzą jednolity w skali kraju system obsługi zgłoszeń alarmowych, który pozwala na skierowanie - w najszybszym możliwym czasie - wyspecjalizowanych służb ratunkowych do wypadków i różnego typu zdarzeń losowych - napisał premier w liście odczytanym przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę.

Twórcy spotu z Wielkopolskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu podkreślają, że "każdego dnia 1365 operatorów w całej Polsce odbiera tysiące telefonów z prośbą o pomoc. W całym kraju działa 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego - w każdym mieście wojewódzkim oraz jedno w Radomiu".

Jak podano, w 2022 roku operatorzy Wielkopolskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego obsłużyli 1 912 427 połączeń, co daje średnio 5239 telefonów na dobę. Do służb zostało przekazanych 497 092 zgłoszeń z czego 221 230 do policji.

W całej Polsce było to 21 mln połączeń. Dotyczy to połączeń przychodzących na numer 112, ale także 997 i 998. 

Jak podkreśliła operatorka numeru alarmowego Szorena Czchutiaszwili-Hromada, "dzwoniąc pod numer alarmowy 112 dobrze byłoby mieć już ustaloną lokalizację. Połączenia alarmowe, ze względów bezpieczeństwa, może odbierać dowolny operator w kraju".

- Operator poprowadzi rozmowę, zapyta o wszystko, co niezbędne, aby uzyskać pełne informacje. Należy zachować spokój, nie krzyczeć i odpowiadać na pytania operatora numeru alarmowego - dodała.

Naczelnik Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu mł. bryg. Kamil Witoszko zaznaczył, że w dzisiejszych czasach pożary to tylko niewielka część zdarzeń, które realizują strażacy.

Jak wskazał, "w dużej mierze są to miejscowe zagrożenia; to wypadki komunikacyjne, zdarzenia chemiczne, emisje jakichś substancji niebezpiecznych, zdarzenia na wysokości, czy w zagłębieniach terenu, ale też zdarzenia na wodzie i pod wodą. W związku z tym, my musimy też przygotować się odpowiednio sprzętowo".

Kierownik Zespołów Ratownictwa Medycznego Jakub Wakuluk podkreślił, że dla ratowników ważne jest m.in. aby osoba dzwoniąca pod numer alarmowy przekazała informacje dotyczące tego, czy pacjent jest przytomny, czy nieprzytomny, czy oddycha, czy nie, ale także w jakim jest wieku i co się z nim dzieje.

"Precyzyjnie przekazane informacje pomagają w akcji ratunkowej"

Z kolei oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu mł. asp. Marta Mróz wskazała, że jedną kluczowych informacji, jakie należy przekazać jest dokładna lokalizacja, lub określenie miejsca, w którym się znajdujemy.

- Precyzyjnie przekazane informacje pozwalają nam nie tylko szybko dotrzeć na miejsce, ale przede wszystkim skierować odpowiednie patrole, czy to policjantów z wydziału ruchu drogowego, służby prewencyjnej, kryminalnej, ekipy śledczej, czy też grupy szybkiego reagowania - powiedziała.

Spot został opublikowany w sobotę m.in. na stronie Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Zrealizowany został przez policjantów Komendy Powiatowej Policji w Pile oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, przy współpracy z Wielkopolskim Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu, Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, Wojewódzką Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu, oraz Komendą Miejską Policji w Poznaniu.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum