1 listopada. Obowiązkowe maseczki na cmentarzach? Minister Zdrowia apeluje o rozsądek

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP31 października 2021 09:27

Adam Niedzielski apeluje do odwiedzających cmentarze 1 listopada, aby zakładali maseczki. - Nie ma obowiązku, ale jest zdrowy rozsądek - mówi minister zdrowia.

Minister zdrowia Adam Niedzielski apeluje o noszenie maseczek na cmentarzach 1 listopadaFot. Shutterstock
  • 1 listopada w Wszystkich Świętych należy się spodziewać wzmożonego ruchu na cmentarzach
  • Obostrzenia covidowe takie jak obowiązek noszenia maseczki nie dotyczy otwartych terenów
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski apeluje o "zdrowy rozsądek i noszenie maseczek na cmentarzach"

1 listopada Wszystkich Świętych. "Nośmy maseczki na cmentarzach"

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, na otwartej przestrzeni, m.in. na terenie cmentarzy, nie ma konieczności zakrywania nosa i ust. Maseczki - chusty, przyłbice i szaliki - nosić trzeba w przestrzeniach zamkniętych m.in. w kościołach.

Minister zdrowia Adam Niedzielski, w związku z dniem Wszystkich Świętych, apelował publicznie, by w dużych skupiskach ludzi, w czasie odwiedzania grobów bliskich, zakładać maseczki.

- Pamiętajmy, że mamy epidemię; pamiętajmy, jak szybko rozprzestrzenia się wirus w mutacji Delta. Zagrożenie zakażeniem w dużych skupiskach ludzi jest większe - wskazał.

Czytaj: 31 października wchodzi nowe rozporządzenie covidowe. Obostrzenia po nowemu

Jak dodał, "nie ma nakazu noszenia maseczki zasłaniającej nos i usta na dworze, ale jest zdrowy rozsądek oraz troska o siebie i innych".

- Nie pozwólmy, by epidemia przyspieszyła jeszcze bardziej. Tam, gdzie kontakt z innymi ludźmi jest bardzo bliski, zakładajmy maseczkę. Chrońmy zdrowie, bo nie mamy nic cenniejszego w życiu - zaznaczył.

1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten sąsiaduje w kalendarzu liturgicznym z Dniem Zadusznym (2 listopada), stanowiącym wspomnienie wszystkich zmarłych. Dzień Wspomnienia Świętych Pańskich i Pamiątka Umarłych to dwa święta, które 1 listopada obchodzą luteranie.

Czytaj: 1 listopada. Tych wybitnych postaci związanych z ochroną zdrowia już z nami nie ma

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum