1 kwietnia nowy schemat postępowania z chorymi w przychodniach. "Lekarz powinien poinformować o samoizolacji"

Autor: oprac. SzB • Źródło: NFZ, Rynek Zdrowia28 marca 2022 17:45

"Pacjent z potwierdzonym COVID-19 powinien poddać się samoizolacji" - czytamy w dokumencie wydanym przez konsultant krajową w dziedzinie medycyny rodzinnej. Od 1 kwietnia lekarz POZ może diagnozować zakażenie poprzez test antygenowy.

1 kwietnia nowy schemat postępowania z chorymi w przychodniach. "Lekarz powinien poinformować o samoizolacji"
Schemat postępowania z chorymi w przychodniach po 1 kwietnia. Fot. Shutterstock
  • Od 1 kwietnia lekarz POZ może diagnozować zakażenie SARS-CoV-2 u pacjenta poprzez wykonanie testu antygenowego
  • Wszystkie informacje dotyczące schematu postepowania z chorymi na koronawirusa zostały zamieszczone w dokumencie wydanym przez konsultant krajową w dziedzinie medycyny rodzinnej
  • W przypadku osób, u których pojawią się łagodne objawy, a test wyjdzie pozytywny, lekarz wypisuje zwolnienie lekarskie na okres 7 dni i informuje o konieczności samoizolacji domowej 

1 kwietnia nowy schemat postępowania z chorymi w przychodniach

Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące schematu postępowania od 1 kwietnia z chorymi na koronawirusa zostały zamieszczone w dokumencie wydanym w poniedziałek - 28 marca - przez konsultant krajową w dziedzinie medycyny rodzinnej dr hab. Agnieszkę Mastalerz-Migas. 

Przypomnijmy, że od 1 kwietnia - jak wynika z rozporządzenia Rady Ministrów - lekarz POZ może diagnozować zakażenie SARS-CoV-2 u pacjenta za pośrednictwem testu antygenowego. O jego wykonaniu decyduje lekarz. 

Procedura z pacjentami z COVID-19 w POZ. Konsultant krajowy wyjaśnia 

Oprócz objawów klinicznych (np. kaszel, katar, ból gardła, gorączka, zmęczenie, ból głowy), lekarz będzie brał także pod uwagę czynniki ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19, takie jak m.in. wiek, choroby przewlekłe czy niedobory odporności.

- Lekarz powinien wystawić pacjentowi zwolnienie lekarskie (ZUS-eZLA) na okres 7 dni i poinformować pacjenta o konieczności samoizolacji - czytamy we wspomnianym dokumencie.

Objawy zakażenia koronawirusem. Od 1 kwietnia zmiany w przychodniach

Powyższy schemat działania dotyczy osób u których pojawią się łagodne objawy zakażenia koronawirusem. 

Natomiast saturacja poniżej 94 proc. (w przypadku przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc POChP - <88 proc.) jest wskazaniem do hospitalizacji. Inne poziomy należy z kolei ocenić indywidualnie.

- Lekarz POZ nie ma obowiązku ustalenia miejsca w szpitalu, jest to zadaniem właściwego miejscowo dyspozytora transportu sanitarnego COVID-19, którego stanowisko utworzone zostało przez właściwego wojewodę - podkreśla dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum