×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Weszły ważne zmiany w przychodniach POZ. Przepisy obowiązują od 1 czerwca

Autor: oprac. JPP • Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia01 czerwca 2023 10:30Aktualizacja: 02 czerwca 2023 06:00

1 czerwca 2023 weszły ważne zmiany w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Związane są z uruchomieniem programu darmowych szczepień na HPV.

Weszły ważne zmiany w przychodniach POZ. Przepisy obowiązują od 1 czerwca
1 czerwca weszły ważne zmiany w przychodniach POZ. Związane są z uruchomieniem darmowych szczepień na HPV PAP/Tomasz Gzell

 

1 czerwca weszły zmiany w przychodniach POZ

1 czerwca weszła w życie nowelizacja zarządzenie prezesa NFZ sprawie warunków zawarcia i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna.

Zmiany związane są z uruchomieniem programu bezpłatnych szczepień przeciwko HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat od 1 czerwca 2023 roku.

Jak wylicza NFZ zmiany będą kosztowały:

 • związane ze zmianą współczynników korygujących stawkę kapitacyjną roczną dotyczącą uczniów szkół specjalnych oszacowano na 22 095 783,36 zł
 • związane z wykonaniem szczepień zalecanych wynosi od 14,4 mln w wariancie minimalnym do 30,3 mln w wariancie maksymalnym.

Pełna treść dokumentu: Zarządzenie zmieniającezarządzenie w sprawie warunków zawarcia i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna

Od 1 czerwca 2023 darmowe szczepienia przeciwko HPV

Szczepienia przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (Human Papillomavirus, HPV) rozpoczną się 1 czerwca 2023 r. Są dobrowolne.

Szczepionki stosowane w powszechnym programie szczepień to Cervarix oraz Gardasil 9. Schemat podania w obu przypadkach jest dwudawkowy. Rekomendowany odstęp między dawkami to 6 miesięcy. Druga dawka nie powinna być podana później niż po 12 miesiącach od pierwszej.

Szczepienia w 2023 r. będą dotyczyły dzieci urodzonych w latach 2010 i 2011. Dzieci, odpowiadające wiekowo tej grupie, które w dniu rozpoczęcia programu otrzymały już pierwszą dawkę szczepienia (poza programem) mogą otrzymać kolejną dawkę już w ramach programu.

Rejestracja możliwa jest poprzez darmową infolinię, działającą pod numerem 989, która jest czynna siedem dni w tygodniu od godz. 7.00 do 20.00. Przewidziano także e-rejestrację na Internetowym Koncie Pacjenta. Zapisy prowadzone są także w punktach szczepień podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), gdzie realizowane są szczepienia obowiązkowe oraz zalecane dla dzieci i młodzieży.

HPV jest najczęstszym wirusem zakaźnym przenoszonym drogą płciową. Infekcje nim są często bezobjawowe i chociaż w większości przypadków ustępują samoistnie, to jednak czasami stają się przewlekłe i mogą powodować nowotwory, np. raka szyjki macicy, raka jamy ustnej i gardła.

Eksperci podnoszą, że szczepienie przeciw HPV w wieku nastoletnim to najskuteczniejsza forma profilaktyki. Zapobiega nie tylko rozwojowi wirusa HPV w organizmie, ale również uniemożliwia pojawienie się komórek nowotworowych. Dodatkową zaletą jest to, że nastolatkom wystarczy podać tylko dwie dawki szczepionki, zamiast trzech.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze