×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

"Porozumienie 1 czerwca" apeluje do premiera, ministra zdrowia i prezesa NFZ

Autor: JJX/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 06 grudnia 2012 13:56Zaktualizowano: 06 grudnia 2012 13:57

Niepokoi nas, że po raz kolejny pod koniec roku doświadczamy wad funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w naszym kraju. To my, pacjenci, nie możemy dostać się do szpitala, czekamy wiele miesięcy na wizytę u specjalisty, diagnostykę lub płacimy z własnej kieszeni za leki "refundowane" - czytamy w liście otwartym podpisanym przez ponad 35 organizacji wspierających "Porozumienie 1 czerwca".

"Porozumienie 1 czerwca" apeluje do premiera, ministra zdrowia i prezesa NFZ
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Autorzy apelu z niepokojem obserwują narastające problemy finansowe szpitali i ich zadłużenie, które przekroczyło 10 mld zł.

"Apelujemy aby zakończyć politykę pozorowanych reform, czyli redystrybucję istniejących środków, ponieważ to konfliktuje pacjentów z lekarzami i grupy pacjentów pomiędzy sobą" - czytamy w liście otwartym wystosowanym w czwartek (6 grudnia) do najwyższych władz państwowych i resortu zdrowia.

Organizacje pacjentów zwracają też uwagę na fakt "oszczędności", jakie do końca roku odnotuje NFZ z tytułu wprowadzenia ustawy refundacyjnej - pacjenci wydali 750 mln zł na leki wydawane w aptekach ze 100-procentową odpłatnością, choć znajdują się one na listach refundacyjnych lub były refundowane w latach ubiegłych, finansując w ten sposób terapie, za które powinien zapłacić Fundusz.

Zdaniem autorów listu, obszar gospodarki lekowej został uregulowany w sposób bolesny dla wszystkich uczestników rynku leków. Generuje on oszczędności, jako jedyny uporządkowany obszar w systemie ochrony zdrowia, choć stanowi zaledwie 15 proc. całkowitych wydatków na zdrowie. Nie powinien on jednak finansować niewydolnego systemu.

"Porozumienie 1 czerwca" zaznacza, że wspomniane 750 mln zł "oszczędności" to skala nienależnie nieprzyznanej pacjentom refundacji. Są to pieniądze obywateli, które powinny zostać wydane na leki lub na poprawę dostępności świadczeń. "Oczekujemy jasnego wskazania, gdzie i na co w systemie ochrony zdrowia będą wydatkowane te środki oraz że decyzje w tym względzie będą poprzedzone realnymi konsultacjami społecznymi" - czytamy w dokumencie.

"My, Stowarzyszenia i Fundacje reprezentujące kilkaset tysięcy pacjentów zwracamy się do Państwa z apelem o podjęcie działań zmierzających do naprawy dostępu pacjentów do opieki zdrowotnej w obszarze leków i świadczeń. Pan Minister Bartosz Arłukowicz obejmując stanowisko rok temu deklarował, że zmiany systemowe zacznie wprowadzać kilka miesięcy po rozpoczęciu urzędowania. Zmian nie widzimy, widzimy natomiast generującą konflikty społeczne redystrybucję niewystarczających z założenia środków" - pisze "Porozumienie 1 czerwca".

 "Porozumienie 1czerwca" jest niezależną inicjatywą obywatelską, będącą odpowiedzią na systematyczne ograniczanie dostępu do leczenia finansowanego ze składek płaconych przez podatników na opiekę zdrowotną. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze