"Życie jest fajne"- klubokawiarnia, w której pracują dorośli autystycy

Autor: Grzegorz Dyjak - PAP/Rynek Zdrowia • • 19 kwietnia 2017 08:42

Klubokawiarnia "Życie jest fajne” zatrudnia dorosłych autystyków. Pracują w systemie 1 na 1 - z asystentem, mają również zapewnioną stałą opiekę terapeutyczną. To miejsce daje im szansę pełnego funkcjonowania w społeczeństwie, której wcześniej nie mieli - mówi Dariusz Osowski z "Życie jest fajne".

"Życie jest fajne" przy ul. Grójeckiej 68 w Warszawie to realizowany od ponad roku przez Fundację Ergo Sum projekt, którego celem jest zapewnienie warunków do aktywności społecznej, zawodowej i kulturalnej dorosłym autystykom i ich opiekunom. Zatrudnieni, zgodnie z przepisami i potrzebami, pracują w systemie "1 na 1" z asystentem, mają również zapewnioną stałą opiekę terapeutyczną.

Jak mówi PAP Dariusz Osowski z klubokawiarni "Życie jest fajne", praca daje tym ludziom szansę pełnego funkcjonowania w społeczeństwie, której wcześniej nie mieli. Jednocześnie charakter pracy - konieczność ciągłego reagowania na nieprzewidziane sytuacje - stanowi dla nich wyzwanie, a z drugiej strony ma znakomite działanie terapeutyczne i umożliwia rozwój ich umiejętności.

- Miejsce to powstało z troski o osoby, które samodzielnie nie potrafią funkcjonować w społeczeństwie i trzeba im po prostu pomóc. Chodzi o osoby dorosłe, które skończyły szkoły, posiadają zawód, a które po skończeniu tych szkół nie mają żadnego zajęcia, bo nikt ich nie zatrudnia. Ich życie społeczne ogranicza się do siedzenia w domu - mówi Osowski.

- Chcemy stworzyć im miejsca pracy i możliwość dalszego rozwoju, tak żeby mogli funkcjonować samodzielnie w społeczeństwie - dodaje.

W ramach obchodzonego 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w klubokawiarni przez cały miesiąc odbywają się m.in. konferencje, warsztaty terapeutyczne i koncerty.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum