Żołnierze WOT oddali w czerwcu 800 litrów krwi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 lipca 2019 12:47

W czerwcu żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oddali ponad 800 litrów krwi w ramach tworzonego w tej formacji sytemu honorowego krwiodawstwa - poinformował PAP rzecznik WOT ppłk Marek Pietrzak.

Żołnierze WOT oddali w czerwcu 800 litrów krwi
Akcje krwiodawstwa były prowadzone od 7 do 23 czerwca Fot. Archiwum

Jak poinformował ppłk Pietrzak w Wojskach Obrony Terytorialnej podsumowano czerwcowe akcje zbiórek krwi zorganizowane w ramach drugiej edycji projektu "Krwioobieg Terytorialsa". Podczas dwunastu akcji zebrano ponad 800 litrów krwi. Najwięcej na Podlasiu, Lubelszczyźnie oraz Śląsku i Podkarpaciu.

Pod koniec maja WOT rozpoczęły drugą edycję projektu "Krwioobieg Terytorialsa". Celem akcji w tym roku, poza zwiększeniem ilości zebranej krwi oraz liczby czynnych krwiodawców, jest lepsza synchronizacja donacji krwi i osocza z potrzebami lokalnymi.

- Wybranie czerwca na miesiąc przeprowadzenia zbiórek było celowe, bo jest to okres poprzedzający wakacje, a wtedy zawsze występują znaczące braki w bankach krwi - podkreśla dowódca WOT gen. Wiesław Kukuła.

Akcje krwiodawstwa były prowadzone od 7 do 23 czerwca, przez wszystkie brygady WOT, wspólnie z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. W sumie krew oddało 1849 osób. Najwięcej krwi zebrały brygady z Podlasia (160 l.), Lubelszczyzny (131 l.), Śląska (84 l.) oraz Podkarpacia (80 l.).

Projekt "Krwioobieg Terytoriasla" ma charakter ciągły - każdy żołnierz WOT, może w dowolnej chwili odwiedzić centrum krwiodawstwa i oddać krew. Projekt WOT jest prowadzony w ramach resortowej zbiórki krwi, która odbywa się pod hasłem "Spokrewnieni służbą".

W ramach projektu planowane jest coroczne zwiększenie liczby honorowych dawców krwi. Obecnie na wypadek zdarzeń kryzysowych, w gotowości do alarmowego oddania krwi jest pół tysiąca żołnierzy WOT.

Założenia organizacyjne projektu zakładają, że w każdej kompanii WOT jeden z żołnierzy jest koordynatorem honorowego Dawstwa Krwi. Zadaniem tego żołnierza jest dbanie o utrzymanie systemu oddawania krwi, odpowiedzialność za planowe akcje krwiodawstwa, a w przypadku nagłego zapotrzebowania na krew - organizacja akcji alarmowych.

Krzysztof Kowalczyk - PAP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum