Zmysł dotyku wpływa na podejmowanie decyzji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 czerwca 2010 10:25

Choć zmysł dotyku rozwija się u człowieka jako pierwszy, wciąż nie poświęca mu się odpowiedniej uwagi - oceniają badacze.

Dotykanie twardego lub miękkiego obiektu może wpłynąć na to, jak myślimy czy nawet jakie decyzje podejmujemy.

Podobny wpływ mogą mieć odczucia związane z gładkością lub szorstkością powierzchni, której dotykamy lub trzymaniem w ręku ciężkiego bądź lekkiego przedmiotu.

Dowiodły tego dotykowe eksperymenty przeprowadzone przez Joshuę Ackermana, profesora marketingu ze sławnego Massachusetts Institute of Technology wspólnie z psychologami z Harvardu i Yale University.

Zdaniem Ackermana, dotykowe wrażenia nie tylko mają znaczenie orientacyjne lub wprowadzają w dobry nastrój, ale także wiążą się specyficznie z niektórymi abstrakcyjnymi znaczeniami. W rezultacie pozornie nieważne bodźce związane z dotykiem mogą zadecydować o kupnie nowego samochodu czy wyniku dyplomatycznych negocjacji. To, co twarde, kojarzy się ze stabilnością twardością i surowością, szorstkość z trudnościami, ciężar z powagą i ważnością.

Podczas eksperymentów wystarczyło dać oceniającemu cięższą podkładkę do papierów, by oceniał kandydata do pracy jako poważniejszego, chociaż ciężar nie wpływał na opinię, na ile da się on lubić.

Mężczyźni trzymając w reku cięższy dokument chcieli przyznawać więcej pieniędzy na ważne społecznie cele, na przykład walkę z zanieczyszczeniem atmosfery.

Szorstka układanka sprawiała, że obojętne społeczne interakcje wydawały się przykre. Siedzącym na twardym krześle udawało się zbić cenę kupowanego samochodu o 896 dolarów, na miękkim – o 1243. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum