Zmiana prawa harcerskiego: harcerz jest wolny od nałogów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2017 21:00

Harcerz pracuje nad sobą, jest czysty w myśli, mowie i uczynkach; jest wolny od nałogów - tak brzmi - na nowo sformułowany - dziesiąty punkt prawa harcerskiego. Zmieniono gona 39. Zjeździe Nadzwyczajnym Związku Harcerstwa Polskiego (ZHP).

Zmiana prawa harcerskiego: harcerz jest wolny od nałogów
Zmiana prawa harcerskiego: harcerz jest wolny od nałogów. Fot. Piotr Rodzoch (strona internetowa ZHP)

Zjazd ZHP odbywał się 7-9 kwietnia.

"W obecnym świecie jest wiele zagrożeń czyhających na młodego człowieka. W naszym Prawie Harcerskim do tej pory ujęte było tylko uzależnienie od papierosów i alkoholu, a w dzisiejszych czasach równie dużym problemem są także choroby cywilizacyjne, takie jak chociażby uzależnienie od korzystania z komputerów, czy stałej aktywności w przestrzeni wirtualnej internetu" - wyjaśniła Martyna Kowacka z biura prasowego ZHP, w komunikacie przysłanym w sobotę (8 kwietnia) PAP.

Jak dodała, po długiej dyskusji i konsultacjach ze środowiskami harcerskimi z całej Polski, podczas 39. Zjazdu Nadzwyczajnego ZHP, zmieniono dziesiąty punktu prawa harcerskiego, który wcześniej mówił o tym, że harcerz jest czysty w myśli, w mowie i uczynkach; nie pali tytoniu i nie pije napojów alkoholowych.

Kowacka podkreśliła, że w ZHP najważniejszym aspektem jest wychowanie młodego człowieka. "Tak zapisany punkt prawa da możliwość kadrze instruktorskiej ZHP jeszcze lepszego oddziaływania na młodych ludzi. W nowym brzmieniu, dziesiąty punkt Prawa Harcerskiego pokazuje, że harcerz ma być wolny od wszelkich nałogów i ma pracować nad sobą" - dodała.

Związek Harcerstwa Polskiego jest największą w Polsce, liczącą 95 tys. członków, organizacją wychowawczą dzieci i młodzieży, należącą do światowego ruchu skautowego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum