Zmarła wybitna okulistka prof. Ariadna Gierek-Łapińska

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 grudnia 2020 15:06

Nie żyje znana okulistka prof. Ariadna Gierek- Łapińska. Przez blisko 35 lat - jako szefowa ośrodka okulistycznego ówczesnej Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach - należała do najważniejszych postaci polskiej okulistyki. Od kilkunastu lat była na emeryturze. Profesor zmarła po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 82 lat.

Zmarła wybitna okulistka prof. Ariadna Gierek-Łapińska
Nie żyje prof. Ariadna Gierek-Łapińska. Fot. RZ

Prof. Ariadna Gierek-Łapińska to wybitna okulistka ze Śląska. Uratowała wzrok tysiącom osób. Zmarła po wieloletniej chorobie.

O śmierci profesor jako pierwszy poinformował w sobotę (26 grudnia) w swoim internetowym wydaniu Dziennik Zachodni, powołując się na zamieszczoną w portalu społecznościowym informację córki zmarłej - również znanej okulistki Stanisławy Gierek-Ciaciury.

Zasługi prof. Ariadny Gierek dla polskiej nauki są ogromne. Jako pierwsza w kraju wprowadziła mikrochirurgię w operacjach oka. 

W latach 1974-2007 prof. Ariadna Gierek-Łapińska kierowała Katedrą i Kliniką Okulistyki Śląskiej Akademii Medycznej, a w latach 1988-2008 była dyrektorką katowickiego szpitala przy ul. Ceglanej, gdzie mieści się klinika, od lat zaliczana do wiodących ośrodków okulistycznych w Polsce.

Prof. Ariadna Gierek-Łapińska z domu Zankowicz urodziła się 1 maja 1938 w Wilnie. Była pierwszą żoną późniejszego europosła prof. Adama Gierka - syna Edwarda, pierwszego sekretarza Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, sprawującego władzę w PRL w latach 1970-1980.

O życiu i karierze okulistki - synowej szefa państwa w okresie PRL, opowiada wydana w 2012 roku książka "Czerwona księżniczka", autorstwa dwojga dziennikarzy katowickiej redakcji Gazety Wyborczej.

"Przez całe dorosłe życie towarzyszyła jej plotka: że z teściową Stanisławą Gierek jeździła na zakupy do Paryża, kąpała się w kryształowej wannie i że była córką Breżniewa. Niewiele osób pamiętało, jak wielkie rzeczy zrobiła dla pacjentów" - napisali w sobotnim artykule na stronie internetowej katowickiej Gazety Wyborczej autorzy książki o prof. Gierek-Łapińskiej, Judyta Watoła i Dariusz Kortko.

W naukowym dorobku prof. Gierek-Łapińskiej jest kilkaset publikacji i referatów. W kręgu jej naukowych zainteresowań była m.in. mikrochirurgia oraz chirurgia refrakcyjna oka. Była wśród twórców przyrządu do usuwania ferromagnetycznych ciał obcych z oka, noża mikrochirurgicznego do zabiegów okulistycznych oraz skalpela okulistycznego.

Profesor przestała kierować katowicką kliniką okulistyczną i przeszła na emeryturę w 2008 roku. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum