Zmarł znany zakopiański lekarz

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 kwietnia 2018 19:55

Lekarz Leszek Allerhand, współtwórca Instytutu Allerhanda w Krakowie, zmarł we wtorek (3 kwietnia) w swoim domu w Zakopanem - poinformował PAP Joachim Russek dyrektor Fundacji Judaica Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie na Kazimierzu.

Fot. archiwum

Dr Leszek Allerhand urodził się w 1931 r. we Lwowie. Był synem adwokata dr Joachima Allerhanda i pianistki Zinajdy Rubinstein-Allerhand oraz wnukiem Maurycego Allerhanda, wybitnego profesora Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie.

O własnych doświadczeniach z okresu wojny i Holokaustu dr Allerhand opowiadał w swoich filmach dokumentalnych, które sam tworzył będąc na emeryturze. Napisał również pamiętnik, w którym wspomina dzieciństwo spędzone we Lwowie, przedwojenną i wojenną rzeczywistość.

- W swoim filmie doktor Allerhand opowiadał, że udało mu z matką przeżyć Holokaust dzięki pasji życia, która towarzyszyła mu do końca i dzięki dobrym ludziom, którzy im pomogli oraz dzięki szczęśliwym przypadkom losu - wspominał Russek.

Po wojnie Leszek Allerhand wraz z rodzicami osiadł w Krakowie, gdzie ukończył studia medyczne i rozpoczął asystenturę w klinice u prof. Juliana Aleksandrowicza. Od 1961 r. mieszkał w Zakopanem, gdzie pracował m.in. jako ordynator oddziału chorób płuc w szpitalu. Przez wiele lat był także lekarzem kadry olimpijskiej w sportach zimowych.

- Opowiadał mi, jak na początku pracy górale wozili go furmankami do chorych. Przez całe swoje życie był czynny jako lekarz w Zakopanem i w okolicach - wspominał Russek.

- Jeszcze rok temu byłem z nim we Lwowie i była to dla mnie niewyobrażalna przyjemność, bo chodził po swoim mieście jak przysłowiowy lwowski baciar opowiadając anegdoty i różne żarty, które były przypisane jego dzieciństwu. Pojechał tam na uroczystość odsłonięcia pomnika w miejscu, gdzie znajdowała się synagoga lwowska Pod Złotą Różą. Jak Niemcy ją podpalili w czasie wojny, on obserwował to z okna naprzeciw - wspominał dyrektor Fundacji Judaica.

Przez wiele lat dr Allerhand zmagał się z chorobą nowotworową. Ostatnie lata swego życia poświęcił pamięci rodzinnego miasta - Lwowa. Wydał odnalezione zapiski dziadka oraz swoje wspomnienia, a także bogato ilustrowany album o lwowskich Żydach.

Był współtwórcą Instytutu Allerhanda w Krakowie. Aktywnie działał w Stowarzyszeniu Dzieci Holocaustu.

PAP - Szymon Bafia

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum