Zmarł wybitny kardiochirurg dziecięcy - prof. Jarosław Stodulski

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 marca 2011 17:32

W wieku 84 lat zmarł prof. Jarosław Stodulski, wybitny kardiochirurg dziecięcy i twórca Kliniki Kardiochirurgii Instytutu Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Zmarł wybitny kardiochirurg dziecięcy - prof. Jarosław Stodulski

– Profesor Stodulski był osobą może mało popularną, bo nie miał tzw. parcia na ekran, ale niezwykle zasłużoną dla polskiej kardiochirurgii – powiedział doc. dr hab. Piotr Burczyński, zastępca Kierownika Kliniki Kardiochirurgii CZD.

Jak dodał, prywatnie prof. Stodulski był człowiekiem niesłychanie prawym, uczciwym, ciepłym i przyjaźnie nastawionym do ludzi.

– W stanie wojennym swoją osobą zagwarantował, że wrócę z zagranicznego wyjazdu. Dzięki temu mogłem wyjechać do Liverpoolu, co w tamtych czasach nie każdy był to w stanie zrobić – wspominał doc. Burczyński

Prof. Stodulski w 1951 roku ukończył Akademię Medyczną w Warszawie i rozpoczął pracę w nowej Klinice Chirurgii Dziecięcej przy ul. Litewskiej. Doktoryzował się w roku 1961 na Wydziale Lekarskim, a habilitację obronił w Wojskowej Akademii Medycznej w Warszawie w 1973 r. Tytuł profesora uzyskał w roku 1990.

Jako pierwszy w Polsce kardiochirurg zastosował tzw. głęboką hipotermię w leczeniu okienka aortalno-płucnego. W Polsce był pionierem w leczeniu wady wrodzonej serca pod postacią przełożenia wielkich naczyń. Stworzył od podstaw Klinikę Kardiochirurgii Dziecięcej w Centrum Zdrowia Dziecka. Kierował nią w latach 1978 - 1997, między 1996 a 1998 rokiem był przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu IPCZD. Był również członkiem założycielem Klubu Kardiochirurgów Polskich.

– Zawsze powtarzał, że ręce kardiochirurga, które leczą i dotykają serca bezbronnego dziecka muszą być niesłychanie czyste – powiedział doc. Burczyński.

Prof. Stodulski pozostawił po sobie wielu doktorantów, w tym dwóch profesorów. Był autorem ponad 100 prac naukowych. Odznaczono go wieloma nagrodami i odznaczeniami: Nagrodą Ministra Zdrowia, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Warszawskim Krzyżem Powstańczym.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum