Zmarł prof. Władysław Nasiłowski, nestor polskiej medycyny sądowej. Miał 97 lat

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/ŚUM FB09 sierpnia 2022 16:15

W wieku 97 lat zmarł jeden z najwybitniejszych polskich naukowców Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, prof. Władysław Nasiłowski, nestor polskiej medycyny sądowej - poinformowała uczelnia.

Zmarł prof. Władysław Nasiłowski, nestor polskiej medycyny sądowej. Miał 97 lat
Pogrzeb profesora odbędzie się w piątek o godz. 10.00 w Katowicach. Fot. ŚlUM/Facebook
  • Śląski Uniwersytet Medyczny poinformował o śmierci prof. Władysława Nasiłowskiego
  • "W wieku 97 lat, zmarł jeden z najwybitniejszych polskich naukowców Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Profesor Władysław Nasiłowski, nestor polskiej medycyny sądowej" - brzmi informacja uczelni
  • Prof. Nasiłowski ( urodzony w 1925 roku) był m.in. doktorem honoris causa SUM (2011 r), laureatem Nagrody Lux ex Silesia, którą przyznaje się osobom promującym swoją postawą wartości moralne i wnoszące trwały wkład w rozwój Górnego Śląska

Zmarł prof. Władysław Nasiłowski

Prof. Nasiłowski był specjalistą anatomii patologicznej i medycyny sądowej, nauczycielem wielu pokoleń lekarzy oraz prawników. Godnie i odważnie zachował się w czasach stanu wojennego, gdy wydawał opinie związane z podaniem przyczyny śmierci górników z KWK „Wujek”.  Prowadził tez czynności z zakresu medycyny sądowej w związku ze śmiercią ks. Jerzego Popiełuszki.
- Zawsze był wzorem etycznym i naukowym. Profesor Nasiłowski był m.in. przewodniczącym Naczelnego Sądu Lekarskiego, Naczelnej Izby Lekarskiej, wieloletnim przewodniczącym Okręgowego Sądu Lekarskiego w Katowicach oraz jednym ze współtwórców Kodeksu Etyki Lekarskiej - brzmi wpis Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w portalu społecznościowym Facebook.

Jak informuje uczelnia, w latach 50. w Śląskiej Akademii Medycznej prof. Nasiłowski prowadził zajęcia dydaktyczne z patomorfologii i medycyny sądowej, wykładał też etykę lekarską.

W latach 80. był Dziekanem Wydziału Lekarskiego w Katowicach. W 2011 roku, uchwałą Senatu SUM, nadano prof. dr. hab. n. med. Władysławowi Nasiłowskiemu, emerytowanemu pracownikowi naukowemu SUM, tytuł doktora honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Msza żałobna zostanie odprawiona w najbliższy piątek o 10.00 w katowickiej Katedrze Chrystusa Króla.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum