Zmarł prof. Mieczysław Szostek. Był chirurgiem i nauczycielem akademickim

Autor: oprac. KM • Źródło: Twitter, PAP, UM Warszawa, Rynek Zdrowia17 listopada 2021 10:09

We wtorek, 16 listopada w godzinach porannych zmarł prof. Mieczysław Szostek. Profesor był chirurgiem związanym z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.

Prof. Mieczysław Szostek, fot. PAP/Leszek Szymański
  • We wtorek 16 listopada zmarł prof. Mieczysław Szostek. Miał 88 lat
  • Poinformowała o tym rzecznik WUM Marta Wojtach
  • Prof. Szostek był chirurgiem związanym z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym

Prof. Mieczysław Szostek nie żyje

Jak poinformowała za pośrednictwem Twittera rzecznik Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Marta Wojtach, we wtorek, 16 listopada w godzinach porannych zmarł prof. Mieczysław Szostek, chirurg, nauczyciel akademicki. Jego droga zawodowa zaczęła się w Szpitalu Praskim, co zawsze podkreślał - o czym przypomina na Facebooku Szpital Praski.

Kim był prof. Mieczysław Szostek? Przypominamy

Śp. Mieczysław Szostek był jednym z najwybitniejszych polskich chirurgów naczyniowych. W latach 90. był prezydentem Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Naczyniowych, został ponadto prezesem Fundacji Rozwoju Chirurgii Naczyniowej.

Prof. Szostek był autorem i współtwórcą ponad 250 publikacji, które pojawiły się na łamach czasopism krajowych i zagranicznych. Między innymi dzięki niemu w Polsce wprowadzono leczenie zwężenia tętnic za pomocą metod wewnątrznaczyniowych. Jako nauczyciel akademicki profesor był opiekunem habilitacji i promotorem kilkunastu przewodów doktorskich. 30 lekarzy może zawdzięczać mu dziś specjalizacje z chirurgii ogólnej, chirurgii naczyniowej i angiologii.

W 2014 roku z kolei był jednym ze zdobywców tytułu Honorowego Obywatela Warszawy. Jak podała wówczas PAP, Mieczysław Szostek związany był od lat z Warszawą.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum