Zmarł prof. Koprowski, twórca szczepionki przeciw polio

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 kwietnia 2013 09:36

Twórca pierwszej na świecie szczepionki przeciw wirusowi polio, urodzony w Polsce profesor Hilary Koprowski zmarł w czwartek w swoim domu w Filadelfii. Miał 96 lat - podała w niedzielę agencja AP, cytując jego syna.

Christopher Koprowski powiedział AP, że ojciec od kilku miesięcy chorował. Zmarł w czwartek w domu, w którym mieszkał od 1957 roku.

Profesor Hilary Koprowski urodził się w Warszawie 5 grudnia 1916 r. Był lekarzem wirusologiem i immunologiem.

Studia medyczne ukończył, uzyskując dyplom na Uniwersytecie Warszawskim. Studiował też w konserwatorium muzycznym w Warszawie oraz w Akademii Św. Cecylii w Rzymie. Od 1939 r. przebywał poza Polską, od 1944 r. - w USA. Tam opracował pierwszą w świecie szczepionkę przeciwko wirusowi polio, wywołującemu chorobę Heinego-Medina.

Po raz pierwszy szczepionka Koprowskiego została podana 27 lutego 1950 r., zaś pierwsze masowe szczepienie miało miejsce w roku 1958 r. w Kongo. Dzięki wygodnej, doustnej formie podawania, w ciągu zaledwie sześciu tygodni zaszczepiono ponad 250 tysięcy dzieci i niemowląt.

W 1959 r. prof. Koprowski zorganizował akcję przekazania Polsce 9 milionów dawek tej szczepionki, dzięki czemu liczba zachorowań zmniejszyła się z ponad tysiąca w 1959 r. do 30 w 1963 r. Opublikował ponad 880 prac naukowych, był członkiem licznych prestiżowych stowarzyszeń naukowych, od 1957 r. do 1991 r. kierował Instytutem Wistar w Filadelfii.

Jak pisze AP, pod jego kierownictwem ta niezależna instytucja badawcza opracowała szczepionkę przeciw różyczce, dzięki której udało się zwalczyć tę chorobę w wielu częściach świata. W tym okresie Instytut opracował również skuteczniejszą szczepionkę przeciw wściekliźnie.

Prof. Koprowski był dyrektorem Instytutu Biotechnologii i Zaawansowanej Medycyny Molekularnej oraz Centrum Neurowirusologii na Uniwersytecie Thomasa Jeffersona w Filadelfii. Założył Fundację Koprowskich, której zadaniem jest wspieranie polsko-amerykańskiej współpracy naukowej. Był również autorem utworów muzycznych.

W roku 1998 został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Doktorat honoris causa przyznały mu m.in. Akademia Medyczna w Poznaniu (1998) i w Warszawie (2000). Rada Miasta Stołecznego Warszawy w dniu 24 maja 2007 r. przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela. Był też kawalerem Orderu Uśmiechu. 28 listopada 2008 r. został doktorem honoris causa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Choć profesor mieszkał i pracował na stałe w Stanach Zjednoczonych, uważał się za Polaka, który jedynie pracuje za granicą. Wspierał polską naukę, ufundował stypendium na pobyty dla młodych naukowców z Polski w czołowych instytutach badawczych w USA. 4 września 2008 roku odbyła się uroczystość nadania imienia Profesora Hilarego Koprowskiego Gdańskiemu Parkowi Naukowo-Technologicznemu. Głównym gościem honorowym był sam patron.

Prof. Koprowski był członkiem zagranicznym PAN, profesorem nadzwyczajnym Thomas Jefferson University. Jego żoną była cytolog i lekarka Irena Koprowska, zmarła w sierpniu ub.r.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum