Zmarł prof. Edward Waniewski

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 11 maja 2010 19:14

Odszedł płk prof. dr hab. n. med. Edward Waniewski, długoletni patomorfolog Wojska Polskiego i kierownik Zakładu Patomorfologii Centrum Kształcenia Podyplomowego Wojskowej Akademii Medycznej w Warszawie w latach 1979-1987.

Urodził się w lutym 1921 roku na Podlasiu w rodzinie ziemiańskiej. Maturę w Liceum im. J. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej otrzymał w roku wybuchu II wojny światowej. W czasie okupacji znalazł się we Lwowie.

Wiosną 1944 przyjechał do Warszawy i został przyjęty na studia medyczne w tzw. Szkole Zaorskiego. Po wybuchu Powstania Warszawskiego walczył na Żoliborzu i po kapitulacji wraz z innymi powstańcami został wywieziony do obozu jenieckiego XI-A Altengrabow pod Magdeburgiem.

Po wyzwoleniu w maju 1945 udał się do Krakowa i kontynuował studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dyplom uzyskał w 1947 roku.

Jeszcze jako student a później jako młody lekarz pracował naukowo w Zakładzie Anatomii Patologicznej UJ, pełniąc tam obowiązki adiunkta. Tuż przed doktoratem został powołany do służby wojskowej, którą odbywał w Elblągu, Szczecinie i Gliwicach. Następnie został przeniesiony do Łodzi, gdzie należał do współtwórców Wojskowej Akademii Medycznej, organizując w tej uczelni pierwszy Zakład Anatomii Patologicznej. Profesorem zwyczajnym został w 1979 roku. Wypromował 6 doktorów i 5 doktorów habilitowanych (obecnie profesorów) nauk medycznych. W roku 1968, po śmierci kierownika Zakładu Anatomii Patologicznej Centralnego Szpitala Wojskowego w Warszawie, został tam służbowo przeniesiony. Kierował Zakładem przez 18 lat, do przejścia na emeryturę w 1986 roku. Był naczelnym patomorfologiem Wojska Polskiego i przez 15 lat zastępcą komendanta ds. Nauki Centrum Kształcenia Podyplomowego WAM w Warszawie.

Został odznaczony Krzyżami Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Partyzanckim, oraz Krzyżem Walecznych i wieloma innymi odznaczeniami wojskowymi oraz za działalność społeczną i publiczną.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum