Zmarł prof. Andrzej Szczeklik, wybitny lekarz i naukowiec

Autor: PAP, MAK/Rynek Zdrowia • • 03 lutego 2012 12:21

Prof. Andrzej Szczeklik, wybitny lekarz i naukowiec, zmarł w piątek (3 lutego) w Krakowie po krótkiej chorobie - poinformował dyrektor krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego, Andrzej Kulig. W lipcu Profesor skończyłby 74 lata.

Prof. dr hab. Andrzej Szczeklik był m.in. kierownikiem II Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W roku 1961 ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Krakowie. Dalej kształcił się w Stanach Zjednoczonych i w Szwecji. W roku 1963 rozpoczął pracę w Akademii Medycznej we Wrocławiu. W latach 1990-1993 był rektorem Akademii Medycznej w Krakowie. Prof. Andrzej Szczeklik doprowadził do włączenia wydziałów medycznych do Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1993-96 pełnił funkcję prorektora ds. Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W 1975 roku przedstawił teorię rozwoju postaci astmy oskrzelowej, tzw. astmy aspirynowej. W latach 70. prowadził badania nad prostacykliną i przyczynił się do wprowadzenia analogów prostacykliny do farmakoterapii.

 Swoje naukowe zainteresowania skupił wokół chorób układu krążenia i oddechowego, był autorem około 650 prac naukowych drukowanych w najbardziej prestiżowych międzynarodowych czasopismach, co pozwoliło osiągnąć Mu w ostatnim dziesięcioleciu pozycję najczęściej cytowanego polskiego autora w piśmiennictwie naukowym z zakresu medycyny i biologii.

Prof. Andrzej Szczeklik był twórcą i organizatorem dużej jednostki klinicznej, naukowej i dydaktycznej, jaką jest II Katedra Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum UJ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum