Zmarł pionier polskiej endoskopii, prof. Andrzej Nowak

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 19 listopada 2019 11:14

W niedzielę (17 listopada) zmarł prof. Andrzej Nowak, wybitny diagnosta, gastroenterolog, humanista, perfekcyjny szef kliniki, często nazwany ojcem polskiej endoskopii (wykonał pierwszy zabieg endoskopowy). Jako lekarz cechował się wyjątkową intuicją i dociekliwością,

Zmarł pionier polskiej endoskopii, prof. Andrzej Nowak
Fot. pixabay.com (zdjęcie ilustracyjne)

Prof. Andrzej Nowak urodził się w 1935 roku w Krakowie. Swoje losy związał jednak ze Śląskiem. Najpierw studiował na uczelni medycznej we Wrocławiu, ale studia skończył w ówczesnej Śląskiej Akademii Medycznej. Tu zdobył specjalizację z zakresu chorób wewnętrznych, a potem gastroenterologii.

Pierwszą pracę podjął w Szpitalu Miejskim w Bytomiu. Potem jako wolontariusz, później - adiunkt i asystent - pracował w najlepszej Klinice Gastroenterologii w Katowicach stworzonej przez legendę śląskiej medycyny prof. Kornela Gibińskiego.

W 1985 roku prof. Andrzej Nowak został szefem oddziału i następcą swojego mentora. Pełnił tę funkcję do 2005 roku. Prof. Nowak odbywał liczne staże, w tym w USA, Francji i Niemczech.

W latach 2002-2004 był prezydentem Europejskiego Towarzystwa Endoskopii Przewodu Pokarmowego. Był autorem kilkuset prac, w tym wielu pionierskich.

Więcej: dziennikzachodni.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum