Zmarł lekarz Powstania Warszawskiego Jan Bohdan Gliński ps. Gbur i Doktór Jan

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 kwietnia 2019 13:29

W wieku 104 lat zmarł Jan Bohdan Gliński ps. Gbur i Doktór Jan, lekarz w zgrupowaniu "Gurt" i komendant Punktu Ratowniczo-Sanitarnego podczas Powstania Warszawskiego - poinformowało w poniedziałek (1 kwietnia) Muzeum Powstania Warszawskiego.

Zmarł lekarz Powstania Warszawskiego Jan Bohdan Gliński ps. Gbur i Doktór Jan
Fot. archiwum

Zmarł Jan Bohdan Gliński "Gbur", "Doktór Jan". Podczas Powstania Warszawskiego był lekarzem w Zgrupowaniu "Gurt". Prowadził punkt sanitarny przy ulicy Nowogrodzkiej 34. Miał 104 lata. Cześć jego pamięci! - przekazało Muzeum Powstania Warszawskiego na swoim profilu na Facebooku.

Muzeum przypomniało na swojej stronie internetowej, że Jan Bohdan Gliński (ur. 19 grudnia 1915 r. w Wiedniu) w latach 1934-1939 był studentem medycyny na Uniwersytecie im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W sierpniu 1941 r. uzyskał dyplom lekarza. Od 1940 r . do 1941 r. był pracownikiem Szpitala Powiatowego w Opatowie Kieleckim, a w latach 1942-1944 pracował jako asystent w Szpitalu Zakaźnym św. Stanisława przy ul. Wolskiej w Warszawie.

We wrześniu 1939 r. Jan Bohdan Gliński jako strzelec-ochotnik 178. pułku piechoty uczestniczył w walkach Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie" generała Franciszka Kleeberga. Był jeńcem Stalagu XI A Altengrabow, zwolniony w 1940 r.

W konspiracji od lutego 1942 r. był członkiem organizacji "Unia", a następnie w Armii Krajowej - IV zgrupowanie "Gurt" - 3. kompania.

W sierpniu 1944 r. został wypędzony przez Niemców z Punktu Ratowniczo-Sanitarnego przy ul. Nowogrodzkiej, który prowadził. Razem z chorymi i personelem trafił do obozu przejściowego w Pruszkowie. Udało mu się z niego uciec i objąć kierownictwo szpitala powstańczego w Górcach (ob. dzielnica Warszawy).

W maju 1945 r. wyjechał na Dolny Śląsk, gdzie pracował jako lekarz powiatowy w Zgorzelcu. Był pierwszym dyrektorem tamtejszego szpitala powiatowego. W 1954 r. zaczął pracę w Sanatorium Przeciwgruźliczym w Rudce (pow. Mińsk Mazowiecki), a w 1972 r. został jego dyrektorem.

Jan Bohdan Gliński został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi. Otrzymał także m.in. Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Medal Wojska, Medal Za Warszawę 1939-1945 oraz Medal Za Udział w Wojnie 1939. 

PAP - Daria Porycka

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum