Zmarł ceniony, śląski ginekolog prof. Jerzy Sikora

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 lipca 2019 17:23

Zmarł ceniony ginekolog-położnik prof. Jerzy Sikora - wieloletni wykładowca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, a w ostatnich latach kierownik Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Szpitalu Miejskim w Zabrzu - poinformowała w poniedziałek (15 lipca) uczelnia.

Zmarł ceniony, śląski ginekolog prof. Jerzy Sikora
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jerzy Sikora urodził się 16 lipca 1957 r. w Częstochowie. Tytuł i dyplom lekarza zdobył na Wydziale Lekarskim śląskiej uczelni w Zabrzu w 1982 r. Staż naukowy odbył w ośrodkach w Lublanie i Monachium. W 2010 r. otrzymał tytuł profesora. Autor 76 publikacji, w tym 45 artykułów zamieszczonych w czasopismach krajowych i 2 w zagranicznych oraz 29 doniesień zjazdowych, prezentowanych w kraju i za granicą.

Ostatnio w Śląskim Uniwersytecie Medycznym prof. Jerzy Sikora piastował stanowisko profesora nadzwyczajnego w Zakładzie Patologii Ciąży Katedry Zdrowia Kobiety, a od 2015 r. był ordynatorem Oddziału Ginekologii i Położnictwa Szpitala Miejskiego w Zabrzu oraz kierownikiem istniejącego w nim Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka. To jeden z najnowocześniejszych ośrodków ginekologiczno-położniczych na południu Polski, specjalizujący się m.in. w leczeniu endometriozy.

Wcześniej profesor pełnił funkcje: kierownika Katedry i Kliniki Perinatologii i Ginekologii Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach, kierownika Kliniki Perinatologii i Ginekologii Katedry Ginekologii i Położnictwa Wydziału Lekarskiego w Katowicach oraz kierownika Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Wydziału Lekarskiego w Katowicach.

Prof. Sikora był członkiem wielu towarzystw naukowych m.in.: Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, a także przewodniczącym Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej. Zasiadał też w Radzie Naukowej Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej w Zabrzu oraz w komisji powołanej w celu oceny realizacji Ministerialnego Programu Leczenia Niepłodności.

Odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Medalem "50 lat Oddziału Śląskiego Towarzystwa Ginekologicznego". 

PAP - Anna Gumułka

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum