Zmarł Jerzy Mellibruda, twórca Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 września 2020 12:15

Jerzy Mellibruda, psycholog specjalizujący się problematyce uzależnień, twórca i wieloletni dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zmarł w piątek (4 września) - podała PARPA. Mellibruda miał 82 lata.

Zmarł Jerzy Mellibruda, twórca Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy prof. Jerzego Mellibrudę, który odszedł od nas w dniu dzisiejszym (04-09-2020) w wieku 82 lat - poinformowała PARPA. Fot. PARPA/Facebook

"Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy prof. Jerzego Mellibrudę, który odszedł od nas w dniu dzisiejszym (04-09-2020) w wieku 82 lat. Był twórcą i wieloletnim dyrektorem Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, ale wszyscy zapamiętamy go przede wszystkim jako nauczyciela, mentora i człowieka, który inspirował tysiące ludzi do pracy w obszarze profilaktyki, terapii uzależnień i szeroko pojętego rozwiązywania problemów alkoholowych. Inspirował nas wszystkich. Łączymy się w żałobie i smutku z rodziną i bliskimi" - podała PARPA w piątek (4 września) na swojej stronie na Facebooku.

"Właśnie dotarła do mnie smutna wiadomość, że zmarł prof. Jerzy Mellibruda, twórca i wieloletni dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Kondolencje dla najbliższych Pana Profesora" - napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jerzy Mellibruda ukończył studia psychologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1969 r., po których odbył - pod kierunkiem prof. Antoniego Kępińskiego - staż kliniczny. Pracę doktorską obronił w 1972 r. Był psychologiem specjalizujący się w problematyce uzależnień, w szczególności problemów alkoholowych. Był popularyzatorem idei Dorosłych Dzieci Alkoholików w Polsce.

Był szefem Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, kierownikiem Katedry Psychologii Uzależnień, Przemocy i Sytuacji Kryzysowych w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Był superwizorem psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, certyfikowanym Superwizorem Treningów Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

W 1998 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum