Złoty Medal Alberta Schweitzera dla Zbigniewa Podrazy

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 16 maja 2010 17:02

Podczas jubileuszu 20-lecia Polskiej Akademii Medycyny, wręczono nagrodę Międzynarodowej Akademii Medycyny im. Alberta Schweitzera Zbigniewowi Podrazie

Fragment awersu Medalu Alberta Schweitzera.

Wyróżnienie Zbigniewa Podrazy (lekarza) nagrodą Międzynarodowej Akademii Medycyny im. Alberta Schweitzera jest wyrazem uznania, m.in. dla jego determinacji w dążeniu do budowy w Dąbrowie Górniczej Specjalnego Ośrodka dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej.

Prof. Kazimierz Imieliński, założyciel Polskiej Akademii Medycyny, który wręczał nagrodę  laureatowi powiedział, że najważniejszy w dzisiejszej medycynie jest lekarz, który nie tylko widzi wyniki badań, ale przede wszystkim w swoim pacjencie dostrzega drugiego człowieka.

Złoty Medal Alberta Schweitzera, wybitnego niemieckiego lekarza, teologa luterańskiego i filozofa, laureata Pokojowej Nagrody Nobla, został ustanowiony w 1989 roku i wręczany jest osobom wybitnie zasłużonym dla humanizmu.

Do tej pory w gronie osób i organizacji wyróżnionych Złotym Medalem Alberta Schweitzera znaleźli się m.in. profesorowie zagranicznych uczelni medycznych, George Bush, a także Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Wręczenie medalu odbyło się w ramach XVII Międzynarodowego Sympozjum „Humanizm a medycyna przyszłości", połączonego z obchodami Jubileuszu 20-lecia Polskiej Akademii Medycyny.

W spotkaniu udział wzięli również wybitni naukowcy z całego świata, w tym laureaci Nagrody Nobla m.in.: Martin Chalfie – doktor neurobiologii, który uhonorowany został w dziedzinie chemii za odkrycie zielonego białka fluoryzującego oraz Avram Hershko, izraelski biolog, który otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie procesu degradacji białek w komórkach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum