Zielone światło dla wybudzonych ze śpiączki

Autor: Gazeta Wyborcza, PP/Rynek Zdrowia • • 18 sierpnia 2009 13:41

Toruński Zakład Opiekuńczo-Leczniczy prowadzonym przez Fundację

Zielone światło dla wybudzonych ze śpiączki
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ci, którzy się wybudzili, będą uczestniczyli w programie „Wybudzić się! I co dalej?”. Fundacja chce w ten sposób pomóc podopiecznym na nowo odnaleźć się w społeczeństwie. Ma także w planach budowę ośrodka dla takich osób.

Od momentu powstania, czyli 2004 roku zakład prowadzony przez fundację przyjął 200 pacjentów. 17 z nich wybudzono. Właśnie tym osobom toruńska fundacja chce stworzyć jak najlepsze warunki powrotu do codziennego życia.

W ramach akcji zorganizuje m.in. turnus rehabilitacyjny w Sarbinowie. Weźmie w nim udział dziesięciu wybudzonych oraz ich opiekunowie. Przez dwa tygodnie będą uczestniczyli w zabiegach poprawiających sprawność fizyczną, spotkaniach z terapeutami i szkoleniach.

– Zorganizujemy im także wyjścia do kina, do teatru i na wystawy. Dzięki temu zdrowi ludzie i wybudzeni przyzwyczają się do swojej obecności – mówi Janina Mirończuk, prezes Fundacji „Światło”.

Na pierwszą edycję programu fundacja dostała od województwa 30 tys. zł. Pieniądze pochodzą ze środków, jakie na projekty związane z rehabilitacją niepełnosprawnych przekazał regionowi Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Przedstawiciele fundacji zauważają, że ilość pacjentów po wypadkach komunikacyjnych wzrasta z roku na rok, a szczególnie przerażająca jest liczba młodych ludzi wśród poszkodowanych.

Magdalena Szwechowicz, koordynatorka programu, zwraca uwagę, że w Polsce nie ma ośrodków, gdzie ludzie po śpiączce mogliby się na nowo uczyć życia. Dlatego „Światło” chce zbudować w Toruniu pierwszy w Polsce dom dla wybudzonych.

Pierwszym krokiem, który ma pomóc w realizacji tego celu jest organizacja koncertów we wrześniu i październiku w Toruniu. Obok aktorów Baja Pomorskiego i Teatru Horzycy zaśpiewają w nim znane toruńskie osobistości. Koncerty znanymi przebojami odbędą się trzykrotnie na deskach Baja Pomorskiego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum