Zielona Góra: biblioteka i szpital zacieśniają współpracę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 stycznia 2020 16:20

Popularyzacja książek i czytelnictwa prowadzona przez pracowników biblioteki na terenie zielonogórskiej lecznicy - to główny cel podpisanego w środę (22 stycznia) porozumienia między władzami Biblioteki Wojewódzkiej i Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak poinformowała Anna Urbańska z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, w ramach działalności bibliotekarzy w szpitalu, pacjenci i pracownicy placówki będą mogli wypożyczać książki, czasopisma i inne materiały dostępne w zielonogórskiej książnicy.

Wyjaśniła, że zbieraniem zamówień oraz dostarczaniem książek i innych zasobów, wprost do łóżek pacjentów zajmie się pracownik filii biblioteki mieszczącej się najbliżej szpitala. Książki będzie można także zamawiać przez internet.

Ponadto w ramach współpracy biblioteka będzie na bieżąco uzupełniała zbiory na poszczególnych oddziałach szpitala, na tzw. półkach bookcrossingowych. Porozumienie zakłada także prowadzenie działań animacyjnych, związanych z książką, na oddziałach dla dzieci i dla dorosłych.

Według bibliotekarzy na kooperacji między instytucjami zyskają przede wszystkim pacjenci, którzy dzięki możliwości skorzystania z książek i innych zasobów bibliotecznych będą mogli znacznie umilić swój pobyt w szpitalu. Z usług będą mogli skorzystać wszyscy pacjenci, nie tylko mieszkańcy Zielonej Góry.

- Cieszę się, że możemy współpracować. Nasza działalność będzie się skupiać m.in. na rozwijaniu bookcrossingu oraz inicjatywach animacyjnych. Myślę, że także nasza oferta książek i czasopism na innych nośnikach, aniżeli tradycyjne  audiobooki, e-booki, czyli książka cyfrowa, spotka się także z dużym zainteresowaniem pacjentów szpitala - powiedział dyr. WiMBP w Zielonej Górze Andrzej Buck.

Prezes Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze Marek Działoszyński powiedział, że inicjatywa biblioteki bardzo dobrze wpisała się w oczekiwania szpitala. - Szczególnie dziękuję w imieniu pacjentów, którym pracownicy biblioteki będą czytali, bo sami z różnych względów nie mogą tego zrobić - dodał Działoszyński. 

Marcin Rynkiewicz

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum