Zgromadzenie Narodowe uczciło tragicznie zmarłych w katastrofie pod Smoleńskiem

Autor: AK/Rynek Zdrowia • • 13 kwietnia 2010 15:02

Białe i czerwone kwiaty oraz zdjęcia tragicznie zmarłych posłów i senatorów znalazły się na fotelach sejmowych, w których zasiadali oni podczas posiedzeń.

Posłowie i senatorowie zebrali się we wtorek (13 kwietnia) na specjalnym posiedzeniu, aby uczcić pamięć parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem lecąc na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Przed rozpoczęciem posiedzenia parlamentarzyści podchodzili do Jarosława Kaczyńskiego i składali mu kondolencje.

Otwierając zgromadzenie marszałek Sejmu Bronisław Komorowski powiedział, że parlamentarzyści łączą się w bólu z rodzinami tragicznie zmarłych w katastrofie lotniczej uczestników delegacji.

– Patrząc na wypełnioną po brzegi salę widzę tu całe państwo polskie, są reprezentacji najwyższych organów w państwie. Jednak fotel prezydenta jest pust... – mówił marszałek Komorowski. – Proszę wszystkich o pomoc w przeprowadzeniu państwa przez ten trudny czas – dodał marszałek, który na mocy konstytucji pełnie obecnie prezydenckie obowiązki.

Przedstawiciele klubów parlamentarnych złożyli kwiaty na mównicy i odczytali nazwiska osób ze swoich klubów, które zginęły w katastrofie.

Nazwiska posłów PO odczytała Iwona Śledzińska-Katarasińska. Klub PO stracił: wicemarszałka Senatu Krystynę Bochenek, wiceszefa klubu Grzegorza Dolniaka, Sebastiana Karpiniuka i Arkadiusza Rybickiego.

Anna Bańkowska odczytała nazwiska posłów Lewicy. Zginęli wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński, wiceszefowa klubu Izabela Jaruga-Nowacka i Jolanta Szymanek-Deresz.

Nazwiska posłów PSL odczytał wicepremier Waldemar Pawlak, który pożegnał też prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Klub PSL stracił Leszka Deptułę, Wiesława Wodę, Edwarda Wojtasa.

Nazwisko posła niezrzeszonego, byłego marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego, odczytał Longin Komołowski.

Następnie zgromadzenie uczciło minutą ciszy tragicznie zmarłych w katastrofie. Posłowie i sentorowie przyjęli też oświadczenie o uczczeniu pamięci tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz wszystkich, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem.

W oświadczeniu napisano m.in., że parlamentarzyści dziękują za wyrazy współczucia płynące z całego świata. Podziękowano również Rosjanom za okazane współczucie i solidarność.

„Doszło do największej tragedii w wolnej Polsce. Las smoleński stał się miejscem wielkiego dramatu” – napisali parlamentarzyści w oświadczeniu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum