Zebrano ok. 3 tys. par okularów dla Afrykańczyków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 lipca 2014 19:14

Ok. 3 tys. par używanych okularów dla Afrykańczyków z wadami wzroku zebrano dotąd w ramach akcji "Okuliści dla Afryki" - poinformowała w czwartek (31 lipca) jedna z organizatorek. Trafiły one m.in. do Kamerunu, Botswany, Ghany i Namibii.

Pomysłodawczyni inicjatywy, okulistka dr Iwona Filipecka z Bielska-Białej powiedziała PAP, że okulary są dystrybuowane m.in. przez pracujących w tych krajach polskich misjonarzy.

- W niektórych krajach Afryki są takie miejsca, gdzie jest problem z dostępem do okulisty, a wiele osób po 40. roku życia traci pracę z powodu problemów ze wzrokiem. Pomyśleliśmy, że w Polsce jest tyle używanych, niepotrzebnych okularów, że można by im jakoś pomóc - wyjaśniła ideę akcji Filipecka.

Zbierane na bieżąco okulary korekcyjne wysyłane są misjonarzom wraz ze wskazówkami. - Do każdej paczki z okularami korekcyjnymi dołączamy instrukcję zawierającą wskazówki, jak dobrać okulary do czytania. Z naszych informacji wynika, że dzięki tej akcji wiele osób wraca do pracy - tłumaczyła Filipecka.

W ubiegłym roku otwarto w Kamerunie w miejscowości Abong-Mbang polski gabinet okulistyczny. Powstał w przychodni, którą od 12 lat prowadzi siostra Nazariusza ze Zgromadzenia Duszy Chrystusowej. - Gabinet odwiedziliśmy już trzy razy. Leczymy wtedy trudniejsze przypadki, ale kiedy nas nie ma, siostra Nazariusza radzi sobie sama. Przypadki wymagające konsultacji omawiamy z nią przez internet. Często znając objawy można poradzić siostrze, co powinna zrobić - powiedziała Filipecka.

Dotąd w kameruńskim gabinecie przebadano ok. kilkaset dorosłych i dzieci, a w trakcie całej akcji kilka tysięcy pacjentów. W przypadku najmłodszych, po zbadaniu ich w gabinecie, okulary są przygotowywane w Polsce i odsyłane do Afryki.

Kolejny wyjazd do gabinetu w Kamerunie odbędzie się prawdopodobnie jeszcze w tym roku lub na początku przyszłego. W tym roku grupa polskich okulistów-wolontariuszy wybiera się z wizytą do jednego ze szpitali w Ugandzie.

Inicjatorem zbiórki okularów są organizatorzy akcji "Okuliści dla Afryki": bielska klinika Okulus, która współpracuje z Fundacjami Dzieci Afryki i Redemptoris Missio. Okulary można dostarczyć bezpośrednio do kliniki w Bielsku-Białej przy ul. Górskiej 19 lub przesłać na adres kliniki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum