Zebrali 1580 okularów dla Afrykańczyków

Autor: LJX, PAP/Rynek Zdrowia • • 08 lipca 2013 11:42

Blisko 2 tys. Polaków, przyłączyło się do akcji "Okuliści dla Afryki" i podarowało aż 1580 używanych okularów oraz 235 pustych ramek dla biednych mieszkańców Kamerunu, Ghany, Burundii i Ruandy.

- Oddźwięk tej akcji przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Do akcji włączyli się harcerze, szkoły, zakłady optyczne, ale także indywidualni pacjenci, którzy przynosili lub przysyłali swoje stare okulary - opowiada dr Iwona Filipecka, pomysłodawczyni inicjatywy.

Od lutego do końca maja 2013 r., każdy, kto miał w domu czy w pracy okulary, których już nie używał, mógł przysłać je do bielskiej kliniki Okulus Plus i wesprzeć akcję organizowaną we współpracy z Redemptoris Missio oraz fundacją Dzieci Afryki.

W trakcie zbiórki udało się pozyskać okulary do prac bliskich, czytania, pisania, rzeźbienia. Okulistyczne paczki wzbogacono dodatkowo 114 parami okularów przeciwsłonecznych, które specjaliści zakupili ze środków pozyskanych od darczyńców. Ich wysyłkę już rozpoczęto. Dystrybucję kolejnych zaplanowano zakończyć do połowy lipca.

Jesienią 2012 r. podczas medycznej wyprawy do Afryki okulistka z Kliniki Okulus Plus przebadała wzrok 1700 dzieci i ok. 100 osób dorosłych. Widząc, jak trudno dostępne są tam okulary, które mogą znacznie zwiększyć komfort życia osób z wadami wzroku, zdecydowała o organizacji zbiórki.

Jak poinformowano w poniedziałek (8 lipca), oprócz okularów do prac bliskich, okulistyczne paczki wzbogacono dodatkowo 114 parami okularów przeciwsłonecznych, które specjaliści zakupili ze środków pozyskanych od darczyńców. Ich wysyłkę już rozpoczęto.

Pierwszą paczkę - najpilniejszą - osobiście odebrały siostry michalitki, które kilka dni temu odwiedziły bielski ośrodek. Dystrybucję kolejnych zaplanowano zakończyć do połowy lipca. Trafią do Kamerunu, Ghany, Burundi i Ruandy.

- Pierwsze 30 par okularów korekcyjnych trafi do przebadanych przez nas kameruńskich nauczycieli i katechetów w Nquelemenduka i Betary Oya. Do tych misji będzie wysłanych znacznie więcej okularów, ale te są potrzebne już od września, stąd taka indywidualna przesyłka - powiedziała Filipecka.

W zeszłym roku, dzięki sponsorom i przyjaciołom akcji, udało się w ten sam sposób pomóc młodym Kameruńczykom w wieku od 4 do 25 lat. Przekazano wówczas 130 par okularów korekcyjnych i 200 par okularów słonecznych do afrykańskich szkół, przedszkoli i oratoriów prowadzonych przez polskie misjonarki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum