Zdrowie psychiczne: boom na aplikacje rozładowujące stres

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 kwietnia 2018 13:30

Aplikacje do medytacji i wsparcia psychologicznego są coraz popularniejsze, zwłaszcza wśród tzw. millennialsów - poinformował serwis TechCrunch. W pierwszym kwartale br. zyski wydawców tych aplikacji na całym świecie przekroczyły 27 mln dolarów.

FOT. Fotolia; zdjęcie ilustacyjne

Zdaniem firmy analitycznej Sensor Tower, 10 najpopularniejszych aplikacji tego rodzaju w pierwszym kwartale tego roku zarobiło o 170 proc. więcej, niż w tym samym okresie w roku poprzednim.

Większość zysków płynących z programów służących użytkownikom urządzeń mobilnych do medytacji i wsparcia psychologicznego rozkłada się jednak pomiędzy dwie aplikacje - Calm i Headspace, obie zorientowane na uczenie medytacji i rozładowywanie stresu.

Jak zauważa TechCrunch, analiza danych potwierdza trend rosnącej popularności aplikacji tego rodzaju, który jako pierwszy przewidziała firma Apple. W 2017 roku jej przedstawiciele zauważyli, że "nigdy jeszcze nie widzieliśmy tak wielkiego wzrostu zainteresowania aplikacjami, które zorientowane byłyby na polepszenie zdrowia psychicznego swoich użytkowników, a także walkę ze stresem".

Niektórzy eksperci rynkowi wskazują, że zainteresowanie pokolenia millennialsów (czyli osób dojrzewających na przełomie wieków) własnym dobrostanem psychicznym wynika z większej świadomości problematyki zdrowia psychicznego.

Inni z kolei argumentują, że przyczyną popularności aplikacji takich, jak Calm czy Headspace jest "depresyjny charakter mediów społecznościowych, który zwiększył zapotrzebowanie na tego rodzaju narzędzia". Eksperci zauważają, że znaczącym czynnikiem w tym wypadku jest również malejąca skłonność do stygmatyzacji i tabuizowania chorób psychicznych, takich jak depresja.

Skuteczność aplikacji oferujących wsparcie psychologiczne i pomoc w walce ze stresem jest jednak kwestią dyskusyjną. Funkcje premium, dostępne za dodatkową opłatą, często w porównaniu z tradycyjną terapią okazują się mieć dużo mniejszą efektywność, trudno sprawdzić ich jakość, a także mogą być potencjalnie niebezpieczne - podaje serwis.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum