Zbigniew J. Król o honorowych krwiodawcach: powinni być inspiracją dla każdego z nas

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 czerwca 2018 08:30

Honorowi krwiodawcy, którzy bezinteresownie niosą pomoc innym, powinni być inspiracją dla każdego z nas - powiedział w sobotę (9 czerwca) w Kielcach wiceminister zdrowia Zbigniew Józef Król podczas pikniku rodzinnego "Trasa czerwonej nitki".

Podczas spotkania na "Trasie czerwonej nitki" w Kielcach; FOT. MZ/Twitter

Do stolicy regionu świętokrzyskiego przyjechali w sobotę krwiodawcy z całego kraju, aby wziąć udział w trzeciej edycji pikniku rodzinnego "Trasa czerwonej nitki", promującej ideę honorowego krwiodawstwa. Do akcji oddawania krwi włączyli się także mieszkańcy Kielc.

Podczas konferencji prasowej wiceminister zdrowia podkreślił, że honorowi krwiodawcy zasługują na najwyższy szacunek. - To wyjątkowi i szlachetni ludzie. Ich zaangażowanie pozwala codziennie ratować życie wielu osobom. Honorowi krwiodawcy, którzy bezinteresownie niosą pomoc innym, powinni być inspiracją dla każdego z nas - powiedział Król.

Dyrektor Narodowego Centrum Krwi Beata Rozbicka, zwracając się do honorowych krwiodawców zaznaczyła, że są filarem krwiodawstwa. - Dziękuję wam za wasze poświęcenie, za to, że potraficie dzielić się tym darem, który uratował już życie tylu osób - podkreśliła Wierzbicka.

Prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi Wojciech Krełowski, który ma rzadką grupę krwi AB-, przyznał że bardzo często jest wzywany do oddawania krwi w nagłych przypadkach. - Dla mnie i myślę, że dla innych krwiodawców też, to ogromna satysfakcja móc komuś uratować życie. Człowiek wtedy sam rośnie w swoich oczach. Kontakt z krwiodawstwem mam już od 32 lat. W tym czasie oddałem już około 65 litrów krwi. Cieszę się, że za moim przykładem idą ludzie młodzi, których coraz więcej wstępuje do naszego klubu - zaznaczył Krełowski.

- To niesamowite szczęście pracować wśród krwiodawców, ludzi przepełnionych altruizmem, jak w żadnej innej profesji - powiedział krajowy konsultant w dziedzinie transfuzjologii klinicznej prof. Piotr Marek Radziwon. - Są sytuacje, w których mają pierwszeństwo z powodu swoich przywilejów. Należy im podziękować, że tacy ludzie są wśród nas, a nie krytykować, że korzystają ze świadczeń służby zdrowia bez kolejki - dodał Radziwon.

"Trasa Czerwonej Nitki" to element ogólnopolskiej kampanii społecznej "Twoja krew, moje życie" promującej honorowe krwiodawstwo. Kampania realizowana jest w ramach programu polityki zdrowotnej "Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2015-2020", finansowanego przez ministra zdrowia. Realizują ją: Narodowe Centrum Krwi oraz 21 Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. W poprzednich latach "Trasa Czerwonej Nitki" została zorganizowana w Warszawie i Szczecinie.

Janusz Majewski (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum