×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zbierają pieniądze na program wykrywania autyzmu

Autor: RR/Rynek Zdrowia02 grudnia 2013 16:53

W poniedziałek (2 grudnia) ruszyła ogólnopolska kampania Fundacji Synapsis, której celem jest zbiórka pieniędzy na pierwszy w Polsce program wykrywania autyzmu u niemowląt i małych dzieci.

Zbierają pieniądze na program wykrywania autyzmu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Szacuje się, że wśród urodzonych w 2014 roku w Polsce dzieci, aż u 1500 zdiagnozuje się autyzm. U większości rozpoznanie zaburzenia nastąpi dopiero około 6. roku życia lub później, co znacznie zmniejszy szanse na samodzielne życie - mówi dr Michał Wroniszewski, prezes Fundacji Synapsis, ojciec 31-letniego autystycznego Dominika.

Wczesna diagnoza i intensywna terapia mogą prowadzić do poprawy funkcjonowania dziecka z autyzmem w stopniu zbliżonym lub równoznacznym z wyleczeniem. Wg szacunków Fundacji SYNAPSIS może to dotyczyć 10-15% dzieci. U pozostałych wcześnie zdiagnozowanych i objętych terapią maluchów można znacznie ograniczyć skutki niepełnosprawności.

- Autyzm jest bardzo szczególnym zaburzeniem rozwoju. To spektrum objawów, które u każdego dziecka mogą wyglądać w różny sposób i mieć różne natężenie. Nie można go zdiagnozować poprzez badania krwi, tomografię komputerową, czy EEG. W diagnostyce opieramy się o informacje od rodziców i bezpośrednią obserwację dziecka - wyjaśnia Joanna Grochowska, wiceprezes Fundacji Synapsis i terapeutka specjalizująca się w terapii maluchów.

Dodaje, że problem jest to, iż nikt nie chce diagnozować malutkich dzieci. Lekarze, psychologowie nic nie wiedzą o objawach autyzmu u nich i odraczają diagnozy, czasem nawet o kilka lat. Brakuje wiedzy o grupach ryzyka, które powinny być objęte monitorowaniem rozwoju.

Pieniądze potrzebne do uruchomienia programu wczesnego wykrywania autyzmu będą zbierane w ramach akcji smsów charytatywnych.

Do niesienia pomocy maluchom z autyzmem zaprasza także radiowa Trójka. - Serdecznie zapraszamy do udziału w trzech aukcjach na rzecz dzieci z autyzmem, podopiecznych Fundacji SYNAPSIS. 6, 13 i 20 grudnia 2013 roku w popołudniowej audycji Zapraszamy do Trójki w godz. 16.00 - 19.00 przeprowadzimy licytacje niezwykłych przedmiotów, które podarowały nam osobistości świata kultury, sztuki i sportu - namawia Kuba Strzyczkowski z radiowej Trójki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze