Zbierają pieniądze na program wykrywania autyzmu
W poniedziałek (2 grudnia) ruszyła ogólnopolska kampania Fundacji Synapsis, której celem jest zbiórka pieniędzy na pierwszy w Polsce program wykrywania autyzmu u niemowląt i małych dzieci.

- Szacuje się, że wśród urodzonych w 2014 roku w Polsce dzieci, aż u 1500 zdiagnozuje się autyzm. U większości rozpoznanie zaburzenia nastąpi dopiero około 6. roku życia lub później, co znacznie zmniejszy szanse na samodzielne życie - mówi dr Michał Wroniszewski, prezes Fundacji Synapsis, ojciec 31-letniego autystycznego Dominika.
Wczesna diagnoza i intensywna terapia mogą prowadzić do poprawy funkcjonowania dziecka z autyzmem w stopniu zbliżonym lub równoznacznym z wyleczeniem. Wg szacunków Fundacji SYNAPSIS może to dotyczyć 10-15% dzieci. U pozostałych wcześnie zdiagnozowanych i objętych terapią maluchów można znacznie ograniczyć skutki niepełnosprawności.
- Autyzm jest bardzo szczególnym zaburzeniem rozwoju. To spektrum objawów, które u każdego dziecka mogą wyglądać w różny sposób i mieć różne natężenie. Nie można go zdiagnozować poprzez badania krwi, tomografię komputerową, czy EEG. W diagnostyce opieramy się o informacje od rodziców i bezpośrednią obserwację dziecka - wyjaśnia Joanna Grochowska, wiceprezes Fundacji Synapsis i terapeutka specjalizująca się w terapii maluchów.
Dodaje, że problem jest to, iż nikt nie chce diagnozować malutkich dzieci. Lekarze, psychologowie nic nie wiedzą o objawach autyzmu u nich i odraczają diagnozy, czasem nawet o kilka lat. Brakuje wiedzy o grupach ryzyka, które powinny być objęte monitorowaniem rozwoju.
Pieniądze potrzebne do uruchomienia programu wczesnego wykrywania autyzmu będą zbierane w ramach akcji smsów charytatywnych.
Do niesienia pomocy maluchom z autyzmem zaprasza także radiowa Trójka. - Serdecznie zapraszamy do udziału w trzech aukcjach na rzecz dzieci z autyzmem, podopiecznych Fundacji SYNAPSIS. 6, 13 i 20 grudnia 2013 roku w popołudniowej audycji Zapraszamy do Trójki w godz. 16.00 - 19.00 przeprowadzimy licytacje niezwykłych przedmiotów, które podarowały nam osobistości świata kultury, sztuki i sportu - namawia Kuba Strzyczkowski z radiowej Trójki.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)